Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA RP

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z brakiem odpowiedzi na tysiące listów i petycji obywatelskich w sprawie…

Janowskie araby; foto: FAPA-PRESS/ P. Dzięciołowski

Janowskie araby; foto: FAPA-PRESS/ P. Dzięciołowski

Podpisz, jeśli zgadzasz się z treścią listu i prześlij go pod jeden z adresów: bdi@prezydent.pl , listy@prezydent.pl

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA RP

Pan Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,

Kancelaria Prezydenta RP

Biuro Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich

ul. Wiejska 10

00-902 Warszawa,

e-mail: bdi@prezydent.pl , listy@prezydent.pl

Szanowny Panie Prezydencie,

W związku z brakiem odpowiedzi na tysiące listów i petycji obywatelskich w sprawie przywrócenia do pracy trzech wybitnych hodowców koni arabskich: Anny Stojanowskiej, Jerzego Białoboka i Marka Treli, po upływie dwóch miesięcy od tej nagłej i niezrozumiałej zmiany kadrowej ponawiamy nasz apel do Pana Prezydenta o pilne cofnięcie decyzji o zwolnieniach. W Polsce nie mamy więcej równie doświadczonych fachowców w tej wąskiej dziedzinie, toteż jedynie powrót wymienionych osób pozwoli zakończyć kryzys w państwowej hodowli koni czystej krwi.

Jak pokazała rzeczywistość, usunięcie ze stanowisk trojga specjalistów światowej klasy doprowadziło naszą najbardziej znaną na świecie hodowlę na skraj przepaści, a kolejne decyzje i działania stają się tylko coraz bardziej niepokojące. Szkodzą już nie tylko stadninom, ale też wizerunkowi naszej Ojczyzny na całym świecie, a tym samym rządu.

W ciągu kilku tygodni zniszczono coś, co było chlubą Polski, ważną częścią naszej tradycji i tożsamości, narodową świętością. Ale także najbardziej rozpoznawalną na świecie polską marką przynoszącą od lat duży dochód rodzimej gospodarce. Nie możemy pozwolić na to, by następne pokolenia rozliczyły nas z doprowadzenia do ostatecznego upadku czegoś, co nasi przodkowie budowali od ponad dwustu lat, co własną krwią oraz pracą i poświęceniem bronili przez zaborcami, niemieckim okupantem, powojennym komunizmem. Zachowanie tego dziedzictwa jesteśmy winni naszym dzieciom i wnukom.

Pragniemy, by one również mogły usłyszeć „Mazurek Dąbrowskiego” rozbrzmiewający na cześć polskich koni, które są tak doskonałe, że nawet bez ogromnych kampanii reklamowych, na jakie mogą sobie pozwolić hodowcy z najbogatszych państw, nasze konie arabskie wciąż zdobywają laury w najważniejszych pokazach świata. Tak jak 17 kwietnia 2016 na pokazie Arabian Breeders World Cup w Las Vegas odegrano polski hymn dla złotego medalisty w kategorii ogierów starszych – ogiera Equator wyhodowanego w Stadninie Koni Michałów pod kierunkiem Jerzego Białoboka. To już drugie zwycięstwo Equatora na kontynencie amerykańskim po spektakularnym występie na prestiżowym pokazie w Scottsdale. Był on również najwyżej ocenionym koniem na Czempionacie Świata w Paryżu w listopadzie 2015 r.

Ten wyjątkowy ogier jest jednym z wielu nagradzanych na świecie polskich koni rasy arabskiej. Przed nim jeszcze jeden ważny pokaz, którego wygranie przez Equatora dałoby naszej hodowli kolejny tytuł „trójkoronowanego”, tj. zwycięzcy trzech najbardziej liczących się pokazów w USA. Zaledwie dwa lata wcześniej ten tytuł, upragniony przez hodowców z całego świata, zdobyła również michałowska klacz Wieża Mocy, a trzy lata temu – ogier Pogrom urodzony w Stadninie Koni Janów Podlaski pod kierunkiem Marka Treli.

Te konie są żywym pomnikiem dokonań zwolnionych hodowców oraz ich poprzedników. Stanowią efekt pracy kilku pokoleń fachowców zarządzających stadninami, którzy aż do tej pory tradycyjnie wybierali i uczyli swoich następców. Jako że głównym zadaniem stadnin państwowych jest ochrona unikatowej puli genetycznej, dla dobra hodowli muszą tę rolę pełnić wybitni znawcy tematu; osoby cechujące się dużą wiedzą, intuicją i doświadczeniem.

W Polsce mamy trójkę takich hodowców, których zazdrości nam cały świat, a którzy zostali nagle i niesprawiedliwie zwolnieni. Kto teraz zapewni nam takie sukcesy pokazowe jak do tej pory? Kto zaplanuje odpowiednie kojarzenia, kto wybierze i wypromuje najlepsze osobniki? Czy nasze dzieci będą jeszcze mogły mówić o koniach arabskich: nasza duma narodowa?

Wprowadzenie przez nowe kierownictwo stadnin w Michałowie i Janowie Podlaskim zniżki 50% na nasienie najbardziej uznanych ogierów z pewnością nie służy dobru państwowej hodowli koni, podobnie jak inne decyzje noszące znamiona chaotycznych działań laików. Obawę rodzi zbliżająca się aukcja Pride of Poland, zarówno wybór koni do sprzedaży jak i jej przeprowadzenie. Głównym atutem Polski w tej grze jest najdoskonalsza na świecie pula genetyczna arabskich koni, czystość rasy znana pod marką „pure Polish” – co jest równoznaczne z najwyższą jakością naszych koni, ich udokumentowanym pochodzeniem, zapisami w księgach stadnych od dwustu lat, a to zjawisko niespotykane nawet w krajach arabskich, skąd wywodzi się ta rasa. Arabowie zaniedbali te kwestie, dlatego od kilkunastu lat przyjeżdżają na aukcje do Janowa Podlaskiego po to, aby dzięki naszym koniom odbudować pulę genetyczną własnej hodowli. Podobne cele przyświecają hodowcom z innych stron świata. Ta dziedzina wiąże się z silną konkurencją, tak więc nasza pozycja jest obecnie bardzo zagrożona.

Do tej pory Polska była niekwestionowanym liderem. Potrzeba jednak ogromnej wiedzy ze strony osób kierujących państwową hodowlą koni czystej krwi arabskiej, aby nadal osiągać spektakularne sukcesy sprzedażowe, zarazem nie dopuszczając do utraty tych zwierząt, które absolutnie nie mogą zostać sprzedane, gdyż stanowią bazę genetyczną, podstawę dalszych światowych sukcesów. Tylko fachowcy wysokiej klasy mogą nam to zapewnić.

Dlatego wszystko, o co prosimy Pana Prezydenta, to przywrócenie do pracy Anny Stojanowskiej, Jerzego Białoboka i Marka Treli, których efekty hodowlane możemy do dziś podziwiać na ringach pokazowych całego świata, ze wzruszeniem słuchając naszego hymnu: „Jeszcze Polska nie zginęła…”

Z poważaniem

(imię i nazwisko, adres pocztowy, data)

Niniejsze pismo kierowane jest jako list otwarty. Kopie podpisywane są indywidualnie

    Print       Email

10 odpowiedzi na “LIST OTWARTY DO PREZYDENTA RP”

 1. Anna Karcz pisze:

  Zgadzam się z treścią niniejszego listu i podpisuję się pod nim.

 2. Czekam na choć tą jedną decyzję prezydenta, która zmniejszy mój wstyd za wybór Polaków

 3. Agata Chróścicka pisze:

  Podpisuję choć bez żadnej nadziei na jakąkolwiek reakcję ze strony Andrzeja Dudy. Ale trzeba dawać świadectwo bo czas rozliczeń nadejdzie.

 4. Krystyna Lizak pisze:

  Proszę o przywrócenie Janowa i Michałowa Polakom bo to nasze wspólne dobro. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przez nieudolne i bezsensowne decyzje PiSu zmierza ku przepaści. Jako Polka nie zgadzam się na zawłaszczenie naszego narodowego dobra przez jedną partię.

 5. Wiesława Adamska pisze:

  Popieram panią Krystynę Lizak. Sukces polskiej hodowli był powodem do dumy, a polityka kierownictwa stadnin- to, że się dzielili tym co ważne w stadninach ze współrodakami, dawała poczucie uczestniczenia w Wielkim Dziele.
  Teraz to wszystko obracane jest w niwecz- a powód ? bo Teraz My! Mamy władzę i zrobimy, co zechcemy! A tą wyborczą tłuszczą gardzimy ….

  Hasłem , którym nowy zarząd Janowa chce przyciągnąć klienta jest to, że u nich TANIO. Czy to właściwa strategia marketingowa posiadacza najlepszej marki na świecie? Czy tak się reklamuje choćby Adidass?
  Ale pewnie nowe władze Janowa nie rozumieją pozycji tej stadniny w świecie. Z ich nowej strony trudno nawet wyczytać, że to hodowane tam Araby są powodem do dumy…ot, ośrodek jakich tysiące na świecie – jakieś konie, krowy, budynki, hotel nawet jest. I da się ofertę dla turystów, jaka wszędzie jest…

  A Konie? Perły między wieprze rzucone 🙁

 6. annamacalek pisze:

  proszę listy wysyłać na maila do prezydenta 🙂 to jest jak z żoną która ciągle prosi i prosi i prosi o nową rzecz, a ty się zgadzasz dla świętego spokoju….. pamiętajcie jeden list dziennie do głowy państwa 🙂

 7. Marta Wardas-Lasoń pisze:

  Ronald Reagan stwierdził, że „podstawowym zadaniem rządu powinna być ochrona obywateli, nie sterowanie ich życiem”. Może warto pamiętać, że mijamy ale pamięć naszych czynów i ich konsekwencji, jak tętent koni wybrzmi … w historycznych źródłach.

 8. Podpisuję ten list, zwracając uwagę , że Minister Jurgiel i Pan Humięcki , rozpowszechniają jako prawdziwe informacje o orzeczeniu pokontrolnym CBA i NIK, świadczącym o niegospodarności zwolnionych Specjalistów.Rada do spraw rolnych , na której był poruszany temat stadnin , otrzymała i usłyszała nieprawdziwe wiadomości.

 9. Danuta Owczarz-Kowal pisze:

  Oczywiście, ze podpisuję, ale w skuteczność naszej akcji nie wierzę.Przecież oni wiedzą doskonale, ze łamia zasady moralne i prawo, a nasze protesty po prostu lekceważą, ale do czasu.

 10. Witold Liliental pisze:

  Popieram akcję z całego serca. Po tym, czego dowiedziałem się od p. Jolanty Lipowicz (http://www.gazetagazeta.com/2016/04/polskie-konie-arabskie-w-zagrozeniu/) poczułem wielka dumę z tego, co było i wielki żal, że dorobek 200 lat , a zwłaszcza ostatnich sukcesów polskich stadnin tak gwałtownie niszczeje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.