Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA ZAPRASZA: MSZA HUBERTOWSKA

Zapraszamy na Mszę Hubertowską współorganizowaną przez nasze muzeum…

zaproszenie_fb[13]Zapraszamy na Mszę Hubertowską współorganizowaną przez nasze muzeum, która odbędzie się w ramach Światowych Dni Młodzieży, w Katedrze Warszawsko-Praskiej p.w. św. Floriana21 lipca o godz. 10.00.

Św. Hubert z Liège

Żył w latach 655-727  w Brabancji, górzystej krainie Ardenów. Jako młody szlachcic prowadził swobodny styl życia i z pasją oddawał się polowaniom nawet w niedziele i święta, czego zabraniał Kościół. Według legendy, podczas polowania w Wielki Piątek  ukazał mu się biały jeleń z krzyżem w porożu, który przemówił do niego ludzkim głosem ostrzegając przed niepohamowaną pasją. To objawienie zmieniło życie Huberta – został kapłanem, potem biskupem w Liege a po śmierci uznany świętym. Jego relikwie spoczywają w bazylice miasta Saint Hubert w Belgii, będącej również głównym miejscem kultu św. Huberta przez myśliwych zachodniej i środkowej Europy, którzy  obrali go za swojego patrona. Przesłaniem legendy św. Huberta jest to , abyśmy w pogoni za uciechami życia doczesnego nie zapominali o zbawieniu duszy i życiu wiecznym. Symbol św. Huberta – poroże jelenia z krzyżem jest częstym motywem w europejskiej kulturze łowieckiej a także oficjalnym godłem Polskiego Związku Łowieckiego.

Msza Hubertowska

Msza do św. Huberta jest pięknym przykładem dawnych tradycji myśliwskich opartych na wartościach chrześcijańskich. Łączy ona muzykę myśliwską oraz kult patrona w liturgii Mszy Świętej. Oprawę muzyczną stanowi sześć-osiem utworów odpowiadającym stałym częściom liturgii, napisanych przez kompozytorów francuskich pod koniec XIX wieku.  Trębacze ubrani w eleganckie stroje, grający bez nut naprzeciwko ołtarza skupiają uwagę wiernych i tworzą poczucie autentyczności muzyki, a głęboko i dostojnie brzmiące rogi myśliwskie nadają Mszy Hubertowskiej niepowtarzalny i rzadko spotykany charakter, pozostawiając niezapomniane wrażenia.

„Trompes de Pologne”

Zespół Francuskiej Muzyki Myśliwskiej „Trompes de Pologne” działa od roku 2000 pod patronatem Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Jest jedynym tego typu zespołem w Polsce, który prezentuje muzykę dawnych, królewskich polowań konnych par force tradycyjnych we Francji. Zespół ma charakter ogólnopolski, gdyż tworzy go kilku pasjonatów z różnych odległych rejonów kraju. Grają oni na tradycyjnych francuskich rogach myśliwskich (trompe de chasse), które są używane w takich polowaniach niezmiennie od początku XVIII wieku. Ich specyficzne i donośne brzmienie jest słyszalne na odległość około jednego kilometra, a możliwości dźwiękowe pozwalają grać nie tylko krótkie sygnały czy fanfary myśliwskie ale także większe utwory muzyczne.

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.