Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

„JĘZYKOWI WODZE PUŚCIĆ” – PIERWSZA Z CYKLU KONFERENCJI „O KONIU W POLSCE”

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Fundacja Języka Polskiego…

 

Foto: HEJ NA KOŃ

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Fundacja Języka Polskiego organizują wspólnie konferencję „Językowi wodze puścić”. Odbędzie się ona 11 października 2018 roku w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich. Będzie to pierwsza z kilku konferencji organizowanych pod wspólnym tytułem „O koniu w Polsce”, przywołujących najlepsze polskie tradycje związane z końmi i jeździectwem.

Wydarzenie jest częścią cyklu organizowanego w Łazienkach Królewskich „Koń jaki jest, każdy widzi”, który obejmuje spotkania, prelekcje i pokazy poświęcone tematyce konia, jego historii i obecności w życiu ludzi. Konferencja będzie dotyczyła wszystkiego, co językowi polskiemu oraz polskiej tradycji i kulturze dały konie. Na ten temat dyskutować będą znawcy języka i miłośnicy koni (i vice versa). Łącząc dwa tematy – język polski oraz konie – pragniemy również trafić do osób niezwiązanych na co dzień z końmi i zwrócić uwagę na te piękne i szlachetne zwierzęta, które odegrały ważną rolę w dziejach Polski i w codzienności Polaków. Ma to odzwierciedlenie w języku, pełnym nawiązań do koni, i tymi właśnie tropami chcemy podążyć w czasie konferencji.

W programie znajdują się między innymi wykład profesora Radosława Pawelca poświęcony obecności koni w języku dawnym i współczesnym oraz dyskusja panelowa „Konie rządzimy wodzami, ludzi – mądrymi mowami” z udziałem językoznawców i koniarzy. Wydarzenie uświetni występ zespołu Wyspy Dobrej Nadziei.

Konferencja ma uczcić kilka ważnych rocznic przypadających w 2018 roku:

 • 10 lat istnienia Fundacji Języka Polskiego,
 • 35 lat istnienia Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (obecnie Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie),
 • 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości,
 • 200 lat obecności studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Jesteśmy przekonani, że polszczyzna jest prawdziwym dobrem kultury i naszym narodowym dziedzictwem. A że „dzielność i cnota z kulbaką i koniem się nie rozstają”, konie wydają się dobrym punktem wyjścia rozważań o języku dawnym i współczesnym właśnie w 2018 roku.

Patronatem honorowym konferencję objęła Pani Senator Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP.

Patronat merytoryczny nad konferencją objęli Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Zbigniew Greń oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – naszym partnerem jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Wśród patronów medialnych są m.in. „TVP Historia”, radio „RDC”, portal „HEJ NA KOŃ”, kwartalnik „Hodowca i Jeździec”.

 

 

 

 

 

    Print       Email

2 odpowiedzi na “„JĘZYKOWI WODZE PUŚCIĆ” – PIERWSZA Z CYKLU KONFERENCJI „O KONIU W POLSCE””

 1. Agnieszka Łukaszyk pisze:

  Dzień dobry, czy można się zapisać na tą konferencję?Temat koni jest mi bardzo bliski, pisałam mgr o motywie konia w sztuce i wierzeniach Słowian i Skandynawów, oraz kilka mniejszych artykułów o miniaturowych konikach w formie rzeźb z terenów Polski. Od dziecka też jeżdżę konno.
  Pozdrawiam
  Agnieszka Łukaszyk

  • Hej Na Koń pisze:

   Proszę śledzić informacje na portalu. Na pewno będzie transmisja live streaming – napiszemy, gdzie będzie można ją oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.