Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

TRENING POD OKIEM JERZEGO RUBERSZA

Jerzy Rubersz prowadził dwudniowe szkolenie z kaskaderami „Apolinarski Group”. Oto fotorelacja z tego wydarzenia autorstwa Beaty Lipov.

 

Foto BEATA LIPOV

Jerzy Rubersz prowadził dwudniowe szkolenie z kaskaderami „Apolinarski Group”. Oto fotorelacja z tego wydarzenia autorstwa Beaty Lipov.

Kaskader, trener, historyk i legenda polskiego świata jeździeckiego. Od ponad czterdziestu lat w siodle i na planach filmowych największych produkcji polskich i zagranicznych. O koniach wie wszystko, ale skromnie przyznaje, ma w sobie mnóstwo pokory i wciąż się uczy, szuka nowych rozwiązań, wymienia doświadczenia z praktykami z całego świata.

Foto BEATA LIPOV

Szkoli amatorów i zawodowców. W jeden z marcowych weekendów pracował z  członkami „Apolinarski Group”, formacji kaskaderów specjalizujących się w widowiskach zapierających dech w piersiach o tematyce jeździeckiej. Nie dziwią więc ani konie stające dęba, ani jeźdźcy ześlizgujący się z siodła w pełnym galopie, by podnieść z ziemi czapkę, która sfrunęła z silniejszym podmuchem wiosennego wiatru.

Foto BEATA LIPOV

Dwa dni w gościnnych progach Apolinarski Group obfitowały w zajęcia teoretyczne, rozmowy, porady oraz treningi jeździeckie. Wszystkie działania miały przybliżyć uczestnikom kliniki zagadnienie „Jak wyszkolić konia chętnego do pracy”. Tematyka często pomijana i bagatelizowana, a warto pamiętać, że ma kolosalne znaczenie dla prawidłowej relacji między jeźdźcem i koniem. Uczestnikami były osoby o różnym stopniu zaawansowania oraz wspomniani wyżej członkowie „Apolinarski Group” z szefem Pawłem Apolinarskim na czele.

Foto BEATA LIPOV

Podczas kursu Jerzy Rubersz szeroko omówił podstawy psychologicznego wyszkolenia konia, proces uczenia się konia oraz metody właściwego kształtowania końskiego charakteru. Zwrócił uwagę na tak ważne w szkoleniu elementy jak końska wrażliwość, prawidłowe zatrzymywanie, zwroty i cofanie. Z dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja sprzętu, którego ten doświadczony trener używa na co dzień w swojej pracy. Sprzęt nie tylko można było obejrzeć. Uczestnicy zapoznali się z nim także w praktyce. Dzięki temu mieli możliwość zdobycia konkretnej wiedzy, która przyda im się w dalszym doskonaleniu sztuki jeździeckiej.

Foto BEATA LIPOV

Dwa pełne dni wykładów i zajęć w siodle. Praktyczna wiedza poparta doświadczeniem, ale przede wszystkim niesamowity „kop” pozytywnej energii – o tym mówili wszyscy. Nie było końca rozmów, żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi.

Foto BEATA LIPOV

Tuż przed zmierzchem słońce pomalowało niebo na różowo, wiatr ucichł, a na ujeżdżalni było tłoczno, gwarno i wesoło. To uczestnicy weekendowej Kliniki Jeździeckiej Jerzego Rubersza stanęli do wspólnej fotografii. Zdjęcie wymalowane ciepłymi barwami będzie wyjątkową pamiątką z tego inspirującego spotkania.

Tekst i zdjęcia:

BEATA LIPOV

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.