Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

WYPOWIEDZENIE NA 55 URODZINY – STUDENCI PROSZĄ O POMOC

W tym roku nasza organizacja otrzymała wypowiedzenie dzierżawionej od 1991 r. ziemi, na terenie której znajdowała się nasza baza w Lublinie.

Foto archiwum AKJ

Od czterech lat jestem członkiem Akademickiego Klubu Jeździeckiego w Lublinie, działającego przy założonym z inicjatywy jego członków Stowarzyszeniu Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Organizacja w tym roku obchodzi swoje 55-lecie. Jest unikatową w Polsce. Jako jedyna zrzeszając studentów lubelskich uczelni działa na zasadzie całkowitego wolontariatu.

 

Jak do tej pory RKSOP i AKJ były samowystarczalne finansowo – konie utrzymywano ze skromnych składek członkowskich (70-80 zł/semestr) i dochodów z kursów jazdy konnej, a także wpłat z 1% podatku na rzecz RKSOP. W tym roku nasza organizacja otrzymała wypowiedzenie dzierżawionej od 1991 r. ziemi, na terenie której znajdowała się nasza baza w Lublinie. Najbliższe miesiące planujemy spędzić w zaprzyjaźnionej stajni dzięki życzliwości jej właściciela, jest to jednak sytuacja przejściowa. Do zachowania działalności Klubu i Straży konieczne jest pozyskanie miejsca, w którym będziemy mogli tę działalność prowadzić. W celu pozyskiwania funduszy założyliśmy zrzutkę: https://zrzutka.pl/es5jc3

Wierzymy, że kropla drąży skałę, a każda zebrana złotówka przybliża nas do naszego wymarzonego celu.

Foto archiwum AKJ

Członkowie klubu sami wykonują wszystkie prace związane z utrzymaniem stajni i koni, odbywają 12-godzinne dyżury w ramach tzw. wacht, zarówno dziennych jak i nocnych. Obowiązkiem klubowicza jest wyrobienie jednej wachty tygodniowo – w zamian ma możliwość jazdy konnej. Pod naszą opieką pozostaje zwykle 10 do 12 koni. W tej chwili, z uwagi na sytuację, nieco ograniczamy liczebność naszego stada. Nad działaniami Klubu i Straży czuwa wybierany co roku Zarząd. Sam klub liczy kilkudziesięciu czynnych członków, jak również członków wspomagających czyli absolwentów, którzy pomimo ukończenia studiów nadal uczestniczą w życiu organizacji.

 

Klub działa na terenie Lublina. W trakcie roku akademickiego jednym z podstawowych działań jest prowadzenie dla studentów kursów semestralnych jazdy konnej od podstaw, podczas których uczą się oni nie tylko jazdy, ale również obycia z koniem, przygotowania go do jazdy, a także wiedzy teoretycznej. Kursy jazdy są jednocześnie formą rekrutacji do klubu. Sami również doskonalimy się w jeździe konnej podczas treningów doszkalających pod okiem instruktora, okazjonalnie bierzemy udział w zawodach towarzyskich i regionalnych. W trakcie wakacji konie przebywają na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego pod opieką Strażników RKSOP, w ramach tzw. akcji letniej, podczas której prowadzone są patrole konne. RKSOP dba także o pamięć 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich biorąc udział w różnych wydarzeniach historycznych, m.in. rekonstrukcjach bitew, np. bitwy pod Komarowem czy pod Tomaszowem Lubelskim.

 

Akademicki Klub Jeździecki to klub szczególny, stwarzający możliwość realizacji jeździeckiej pasji osobom, dla których bez możliwości wolontariatu jeździectwo nie byłoby dostępne. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że to najpiękniejsza przygoda jaka spotkała mnie na studiach; stajnia stała się dla mnie drugim domem, a poznani przyjaciele – drugą rodziną. Doświadczyłam tu wiele dobrego i chciałabym, żeby kolejne roczniki młodych ludzi również miały taką szansę.

                                                   KAROLINA MACIEJKO

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.