Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

OFICER KUPUJE KONIA (3)

Foto FAPA-PRESS

Dziś prezentujemy trzeci fragment tomu wydanego w roku 1930 „Konie oficerskie w armji”. Jego autorem jest Stefan hr. Sumiński, były inspektor stad państwowych i major Kawalerii. (Pisownia oryginalna)

„Poza handlarzem i hodowcą, może jeszcze oficer poszukiwać swego konia okazyjnie na jarmarkach i licytacjach. Większy wybór jest może jedyną zaletą jarmarków, ale słabe ich strony te same, jakie zauważyliśmy u handlarza lub drobnego hodowcy. Mianowicie brak danych co do pochodzenia, wychowu i często niemożność wypróbowania konia. (…)

Foto FAPA-PRESS

Rozważanie strony finansowej zakupu nie leży w naszej intencji. Zaznaczyć jednak pragniemy, że nie kieszeń, lecz duch rycerski stanowi o kawalerzyście. Z tej też przyczyny, powinien oficer konnicy raczej sobie wszelkich innych rzeczy odmówić, niż oszczędzać na koniu. Wierzchowiec bowiem nie jest dla niego wyłącznie środkiem lokomocji, lecz najważniejszym czynnikiem jego broni, od którego sprawności życie i sława często zależą. Lichy koń hamuje ducha rycerskiego; dobry koń przysporzy swemu panu chwały żołnierskiej.”

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.