Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

WALKI O WARSZAWĘ

W naszych rękach znalazł się jeden z zeszytów cyklu „Polska w roku 1914-1915”. Jest to zbiór fotografii poświęcony walkom o Warszawę w I Wojnie Światowej.

Na okładce rysunek Adama Poltawskiego (1881-1952). Zdjęcie autorstwa SARJUSZA WOLSKIEGO zatytułowane „Ucieczka”.

W naszych rękach znalazł się jeden z zeszytów cyklu „Polska w roku 1914-1915”. Jest to zbiór fotografii opracowany przez Stanisława Dzikowskiego (1884-1951), a poświęcony walkom o Warszawę w I Wojnie Światowej.

            Wydawnictwo niezwykle skromne, ale ciekawe. Tekstu tam zaledwie tyle, ile zajmują podpisy pod zdjęciami. Publikacja ukazała się – czytamy na stronie redakcyjnej – za zezwoleniem wojennej cenzury niemieckiej z d. 2 Marca 1916 r. Składa się na nią czterdzieści zdjęć naklejonych na… szary pakowy papier. Zapewne z oszczędności. Dziś taki projekt uznano by zapewne za nadzwyczaj elegancki. Zeszyt ma więc swój klimat i aż sam się prosi, by do niego zajrzeć. Album wydrukowano w Zakładach Graficznych B. Wierzbickiego, mieszczących się podówczas w Warszawie przy ul. Chmielnej 61.

A oto kilka „konnych” fotografii z tego albumu, notabene pasujących do obecnej pory roku, bo zimowych. Wszystkie wykonano pod Warszawą w lutym roku 1915. (Podpisy za wydawcą)

Przed płonącą wioską.

Podjazd kozacki.

Rekonesans oficerski.

Podjazd kozacki.

Wierny przyjaciel.

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.