Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

EMERYTURY DLA PSÓW I KONI

Nareszcie! Ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowych została uchwalona przez Sejm, zatwierdzona przez Senat i podpisana przez Prezydenta. Wejdzie w życie po trzech miesiącach od opublikowania w „Dzienniku Ustaw”…

 

Foto FAPA-PRESS

Nareszcie! Ustawa regulująca status zwierząt w służbach mundurowych została uchwalona przez Sejm, zatwierdzona przez Senat i podpisana przez Prezydenta. Wejdzie w życie po trzech miesiącach  od  opublikowania w „Dzienniku Ustaw”, a to, wedle informacji na stronie Rządowego Centrum Legislacji, nastąpi najpóźniej 20 września.  

 

Foto FAPA-PRESS

Pracownicy służb mundurowych latami zabiegali o przyznanie emerytur zwierzętom, które albo z racji wieku, albo stanu zdrowia nie mogą nadal pełnić swoich obowiązków w policji, wojsku, więziennictwie, straży pożarnej, marszałkowskiej. Wreszcie się doczekali, choć na wejście w życie Ustawy muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Zawarte w niej przepisy są pierwszymi w naszym ustawodawstwie, które całościowo regulują kwestie związane z przyjmowaniem do pracy psów i koni, ich służbą i statusem obowiązującym po wycofaniu z tejże służby. Wycofaniu albo na skutek stanu zdrowia, albo w związku z osiągnięciem przewidzianego Ustawą wieku. Generalnie rzecz biorąc, prawo do emerytury osiągają psy w wieku 9 lat, konie 15. z wyjątkiem tych, które służą w Siłach Zbrojnych – te mogą odpoczywać dopiero od momentu ukończenia 18 roku życia.

Foto FAPA-PRESS

Do tej pory cały ciężar utrzymania, włącznie z wydatkami na opiekę weterynaryjną, spoczywa na osobie lub instytucji, które przejęły zwierzę po zakończeniu jego służby. Często psem czy koniem zajmował się dożywotnio funkcjonariusz, który z czworonogiem pracował. Po wejściu ustawy w życie również będzie miał takie prawo, aczkolwiek zwierzę cały czas pozostanie na stanie formacji, w której służyło. Podobnie rzecz się ma, gdy koń lub pies trafi pod skrzydła osób niezwiązanych z policją, wojskiem, strażą pożarną i innymi.

Opiekun zwierzęcia ma otrzymywać wyżywienie dla podopiecznego lub stały ryczałt pieniężny oraz środki na ewentualne leczenie. Jest zobowiązany do okazania adoptowanego zwierzaka na każde żądanie kierownika formacji, w której zwierzę jest zarejestrowane. Opiekun musi też informować jednostkę o czasowej zmianie pobytu zwierzęcia, jeśli ten jest dłuższy niż 30 dni.

Z chwilą opublikowania w „Dzienniku Ustaw” ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych, zamieścimy jej fragmenty na portalu. (hnk)

 

                                       

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.