Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

KONIE MALOWANE, KONIE RZEŹBIONE (1)

Zapraszamy do śledzenia nowego cyklu odcinków o koniach w sztuce. Tym razem zajrzymy do pracowni, poznamy warsztaty twórców i różnorodne…

Andrzej Novàk-Zempliński: Jeździec z psami; 1980 r.

 TECHNIKI PLASTYCZNE OD A DO Z

Zapraszamy do śledzenia nowego cyklu odcinków o koniach w sztuce. Tym razem zajrzymy do pracowni, poznamy warsztaty twórców i różnorodne, nie tylko malarskie techniki tworzenia końskich wizerunków. Dziś mówimy:

„A” JAK AKRYL

Bernd Luz: Konie; 2015 r.

 Najmłodsza z technik malarskich. Pojawiła się w latach 60-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Farby akrylowe rozcieńcza się w wodzie. Schną szybko, a po wyschnięciu, co istotne, nie rozpuszczają się. Są więc trwałe, odporne i można nimi malować dosłownie na każdej powierzchni; najlepiej pędzlem ze szczeciny lub syntetycznym, niezbyt miękkim. Podkład stanowić może płótno, papier, tektura, drewno…

Malarstwo akrylowe daje możliwość nanoszenia delikatnych, przejrzystych, przenikających się wzajemnie odcieni, ale też kryjących plam barwnych. W tym drugim przypadku można stosować, charakterystyczny także dla malarstwa olejnego, impast. Polega on na nakładaniu grubej warstwy farby bezpośrednio z tubki lub szpachlą albo pędzlem.

Carmen Delaco: Biały źrebak, Czerwony i błękitny koń; 2010 r.

Akryl daje szerokie możliwości artystycznego wyrazu. Technika łączy zalety świetlistości akwareli i trwałości farby olejnej, nie drażni zapachem terpentyny czy innych rozpuszczalników. (O technice akwarelowej i malarstwie olejnym w kolejnych odcinkach).

EWA JAWORSKA

artystka rzeźbiarka, ikonopisarka

Źródła reprodukcji:

https://onebid.pl/pl/malarstwo-wspolczesne-andrzej-novak-zemplinski-1949-jezdziec-z-psami-1980-r/461643#img-1

https://www.wikiart.org/en/carmen-delaco

https://www.wikiart.org/en/bernd-luz

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.