Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

NA ZACZAROWANYM SIĘ DZIEJE

Czasław, niecałe trzydzieści kilometrów od Krakowa.

ZACZAROWANE; fot. FAPA-PRESS

Czasław w powiecie myślenickim, niecałe trzydzieści kilometrów od Krakowa. To tam, na Zaczarowanym Wzgórzu usytuowana jest Zagroda Edukacyjna, w skład której wchodzi ośrodek jeździecki.

Pensjonat; fot. FAPA-PRESS

Placówka stworzona przez Barbarę Draus i Agnieszkę Grochal-Gil wciąż się rozwija. Jest już hala, znacznie powiększono ujeżdżalnię. Koni różnych ras, w tym kucyków, około pięćdziesięciu! Większość chodzi pod siodłem. A chętnych na jazdy nie brakuje. I nic dziwnego. Na Zaczarowanym uczą bowiem, jak konie rozumieć, jak ich dosiadać, by to przede wszystkim wierzchowcom było wygodnie. Dlatego poza zajęciami wierzchem są i wykłady, i ćwiczenia psychofizyczne pomocne w poznawaniu własnego ciała, sprzyjające szybszemu i skuteczniejszemu opanowywaniu równowagi tak niezbędnej w sztuce dosiadu. Jest też praca z ziemi służąca m.in. budowaniu relacji człowiek – koń. Ośrodek specjalizuje się w organizacji rajdów dla początkujących i zaawansowanych jeźdźców.

Przed jazdą; fot. FAPA-PRESS

Na Zaczarowanym Wzgórzu działają trzyletnie Szkoły dla Prawdziwych Koniarzy (uczą się w niej obecnie jeźdźcy piątego naboru). Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. Niektórzy słuchacze przyjeżdżają na weekend aż z północy Polski. A nauka… nie idzie w las. Wielu absolwentów zrobiło papiery instruktorskie, kupiło sobie konie, niektórzy studiują weterynarię, czterech jeźdźców już ją skończyło i pracuje w zawodzie.

Dzieci wesoło biegały po Wzgórzu; fot. FAPA-PRESS

Ale Zaczarowane nie tylko jeździectwem stoi. Wzgórze odwiedzają setki wycieczek szkolnych, odbywają się tam też „zielone szkoły”. Dzieci uczestniczą w warsztatach przyrodniczych i okolicznościowych związanych na przykład ze świętami. Specjalnym punktem programu jest wizyta w Wiejskiej zagrodzie. A tam kury i barany, kozy i indory, a na pastwisku konie, konie, konie.

Dzień dobry; fot. FAPA-PRESS

Zaczarowane Wzgórze, skąd rozpościera się widok na Pogórze Wielickie i Beskid Wyspowy, przyciąga niczym magnes wszystkich tych, którzy choć raz tam zajrzeli. Zachęcamy więc do odwiedzin ten pierwszy raz; będę kolejne w co nie wątpimy. (hnk)

***

KONTAKT: Osrodek Zaczarowane Wzgórze (eco.pl)

 

Jestem Igor, prawda, że pięknym ja? Fot. FAPA-PRESS

Indory jesteśmy! Fot. FAPA-PRESS

Malunki na stodole; fot. FAPA-PRESS

Siano pierwszej jakości; fot. FAPA-PRESS

Wyszedłbym; fot. FAPA-PRESS

Lunch; fot. FAPA-PRESS

Zajęcia prowadzi Karolina Kilian; fot. FAPA-PRESS

Może pogłaszczą; fot. FAPA-PRESS

A tam mysz czy nie mysz? Fot. FAPA-PRESS

Ktoś przyszedł, sprawdzam; fot. FAPA-PRESS

Będzie teren? Fot. FAPA-PRESS

Pierwszy kontakt z koniem, można dotknąć; fot. FAPA -PRESS

Relaks; fot. FAPA -PRESS

O której budzenie? Fot. FAPA -PRESS

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.