Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

KONIE MALOWANE, KONIE RZEŹBIONE (3)

KOŃ JAK MALOWANY – Techniki plastyczne od A do Z. Dziś mówimy: „B” jak BATIK…

Joanna Czubak: Zaczarowane konie, 2019 r.

KOŃ JAK MALOWANY – Techniki plastyczne od A do Z

Zapraszamy do śledzenia nowego cyklu odcinków o koniach w sztuce. Tym razem zajrzymy do pracowni, poznamy warsztaty twórców i różnorodne, nie tylko malarskie techniki tworzenia końskich wizerunków. (Poprzednie odcinki: Sztuka « Na koń (hejnakon.pl)    Dziś mówimy:

„B” jak BATIK

Joanna Czubak: W poszukiwaniu równowagi, 2022 r.

Korzenie tej malarskiej techniki wywodzą się z tradycji zdobniczej krajów azjatyckich, szczególne rejonów Malezji i Indonezji. Batik to sztuka barwienia tkanin wzorzystymi, wielobarwnymi kompozycjami. Uzyskuje się je poprzez tzw. maskowanie. Fragmenty, które mają pozostać niezabarwione, pokrywane są gorącym, płynnym woskiem. Nakłada się go szpatułką, patyczkiem lub pędzlem na rozrysowaną na tkaninie kompozycję. Tak przygotowany materiał zanurza się w rozrobionym w zimnej wodzie barwniku. Barwnik wnika jedynie w niezabezpieczone woskiem powierzchnie tkaniny. Barwienie powtarzać można wiele razy. Stosując szeroką gamę kolorów, kolejne etapy zaczyna się po uprzednim wysuszeniu tkaniny, zanurzając ją w coraz ciemniejszych kolorach. Po zakończeniu całego procesu, tkaninę prasuje się przez biały papier.

Joanna Czubak: Chmura, 2019 r.

W Polsce technika batiku rozpropagowana została w I poł. XX wieku przez Stowarzyszenie Warsztaty Krakowskie, które za cel obrało podniesienie jakości rzemiosła przy zastosowaniu technologii inspirowanych twórczością ludową. Twórczość Stowarzyszenia została wyróżniona na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 r.

Joanna Czubak: Bajka, 2020 r., Ku słońcu, 2020 r.

Sztuka batiku, choć początkowo miała zastosowanie w obszarze użytkowym, w projektowaniu ubioru czy materiałów dekoracyjnych, to zdobione tą techniką tkaniny funkcjonują dziś także w roli obrazów. Niczym klasyczne płótna malowane farbami. Widzimy na nich nie tylko abstrakcyjne, geometryczne czy roślinne wzory, ale także pejzaże, postaci ludzi i zwierzęta. A że nas interesują wizerunki koni to zilustrowaliśmy ten odcinek niepowtarzalnymi batikowymi wierzchowcami autorstwa rodzimej artystki Joanny Czubak.

EWA JAWORSKA

Źródła reprodukcji:

archiwum Joanny Czubak

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.