Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

A MOŻE NAD MORZE?

O nadmorskim galopie marzą chyba wszyscy jeźdźcy: i ci początkujący, i ci ze stażem imponującym; i ci, którzy dotąd nie mieli okazji cwałować plażą, i ci, którzy już nie raz, nie dwa doświadczyli tej przyjemności

 

PRZEJAŻDŻKA ZE STADEM; Z LEWEJ PAWEŁ PIÓRKOWSKI Z „HEJ NA KOŃ”, Z PRAWEJ: JERZY OŻGA, WŁAŚCICIEL OŚRODKA „BUFFALO BILL”; FOTO: FAPA-PRESS

O nadmorskim galopie marzą chyba wszyscy jeźdźcy: i ci początkujący, i ci ze stażem imponującym; i ci, którzy dotąd nie mieli okazji cwałować plażą, i ci, którzy już nie raz, nie dwa doświadczyli tej przyjemności. Nie sposób wyrazić słowami, jak fantastyczne to przeżycie; to po prostu trzeba przeżyć. Najważniejsze, że jest gdzie.

 

FOTO: FAPA-PRESS

Stajni, stajenek, stadnin nad Bałtykiem nie brakuje; są m.in. w Łebie, Darłowie, Chłapowie opodal Jastrzębiej Góry, Mrzeżynie w pobliżu Kołobrzegu… Właściciele ośrodków, choćby tak znanych, jak „Buffalo Bill” w Jantarze, skąd pochodzą prezentowane zdjęcia, organizują parogodzinne przejażdżki lub parodniowe rajdy trasami, z których przynajmniej część biegnie plażą.

ŹRÓDŁO: FOLDER”ŻUŁAWY I MIERZEJA-LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA”

Na terenie województwa Pomorskiego jest kilka oznakowanych tras ze „Szlakiem Bursztynowym” na czele. Wiedzie on Mierzeją Wiślaną od ujścia Wisły w Mikoszewie do granicy Polski w Piaskach. Sześćdziesięciokilometrowa trasa prowadzi przez: tereny parku krajobrazowego „Mewia Łacha” w Mikoszewie; przez największą w Europie, zlokalizowaną w Kątach Rybackich „Kolonię kormoranów” (35-40 tys. osobników); przez rezerwat ”Buki Mierzei Wiślanej” w Siekierkach i „Mikołajkowe Wydmy” w Piaskach. Cztery nadbałtyckie trasy biegnące częściowo plażami udostępniło Nadleśnictwo Choczewo: Nadmorska liczy 12,5 km: od Piaśnicy do Białogóry; Borówkowa – 20,9 km: od Białgóry do kopalni w Lubiatowie (łączy się z trasą Plażową); Plażowa – 11,5 km: od Białogóry do Lubiatowa; Wrzosowa – 21,6 km: od Lubiatowa do Łeby – trudna za to urozmaicona wiedzie m.in. wrzosowiskami. Jest więc wyjątkowo kolorowa w sierpniu i wrześniu.

 

FOTO: FAPA-PRESS

Wytyczone szlaki konne, prowadzące we fragmencie nadmorskim brzegiem ma też na swoim terenie Nadleśnictwo Wejherowo. Na jednym z odcinków dziewięćdziesięciokilometrowej trasy między Jastrzębią Górą a ujściem rzeki Piaśnicy prowadzi plażą w Dębkach. W Pryśniewie łączy się ze Szlakiem Nadmorskim Nadleśnictwa Choczewo.

 

FOTO: FAPA-PRESS

Organizatorami rajdów i przejażdżek brzegiem Bałtyku są w zdecydowanej większości miejscowi koniarze, znający doskonale wszelkie zasady poruszania się w tamtejszym terenie oraz przepisy, które należy respektować. Coraz częściej jednak na szlak wyruszają jeźdźcy z innych rejonów kraju, przygotowujący eskapadę we własnym zakresie: nad morze docierają nawet z własnymi końmi. Powinni pamiętać, że przejażdżka plażą wymaga każdorazowo zgody Urzędu Morskiego (tel. 058 676 81 61).

JANUSZ POPRĘG

    Print       Email

Możliwość komentowania została wyłączona.

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.