Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Porady
Nowe!

WIRUS BYŁ, JEST, BĘDZIE

Opublikowane przez   /  19 marca 2021  /  artykul_glowny, Bez kategorii, Porady  /  Brak komentarzy

Panika wybuchła po tym, jak na zgrupowaniu koni sportowych w Hiszpanii wykryto przypadki najgroźniejszej, bo neurologicznej postaci herpeswirusa EHV1. W związku  z tym Międzynarodowa Federacja Jeździecka odwołała w Polsce i kilku innych krajach europejskich zawody rozgrywane pod jej auspicjami.  Na ile powinniśmy bać się tej choroby? – z tym pytaniem zwróciliśmy się do JAROSŁAWA KARCZA, […]

Więcej →
Nowe!

KOLKA TO NIE DIAGNOZA

Opublikowane przez   /  14 lutego 2020  /  artykul_glowny, Bez kategorii, Porady  /  Brak komentarzy

Dr Karolina Tomczyk: – po pierwsze wyjaśnijmy sobie, co to jest kolka. To nie diagnoza, a określenie zespołu objawów bólowych ze strony jamy brzusznej. Bóle mogą pochodzić z jelit, żołądka, ale też wątroby, układu moczowego, rozrodczego. Często występują u wysoko źrebnych klaczy, a nie mają nic wspólnego z dolegliwościami przewodu pokarmowego. Ich przyczyną jest np. ucisk na jakiś wewnętrzny organ. Kolka przewodu pokarmowego, o której chcę dziś powiedzieć, wiąże się z „przeładowanym” żołądkiem, zatkaniem jelit, brakiem wypróżnienia, skrętem okrężnicy.

Więcej →
Nowe!

EVA ATAKUJE KONIE

Opublikowane przez   /  6 września 2019  /  artykul_glowny, Bez kategorii, Porady  /  Brak komentarzy

Konie, częściej niż w poprzednich latach, zapadają w Polsce na equine viral arteritis, w skrócie EVA. Ośrodki choroby występują głownie na południu kraju.

Więcej →
Nowe!

ŹREBAKA DNI PIERWSZE

Opublikowane przez   /  3 maja 2019  /  artykul_glowny, Bez kategorii, Porady  /  Brak komentarzy

Wiosną następuje istny wysyp źrebaków. Lekarze weterynarii mają pełne ręce roboty i nieprzespane noce. Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z opieką nad klaczą i przychówkiem, zwłaszcza wtedy gdy nasza kobyła rodzi po raz pierwszy? O poradę poprosiliśmy stałą konsultantkę portalu hejnakon.pl KAROLINĘ TOMCZYK, specjalistkę chorób koni z lecznicy w Nieskórzu na Mazowszu.

Więcej →
Nowe!

SZCZĘŚLIWE JEST ŻYCIE WAŁACHA

Opublikowane przez   /  16 lutego 2018  /  artykul_glowny, Bez kategorii, Porady  /  Brak komentarzy

Kastrować, nie kastrować, a jeśli tak, to kiedy, w jakich warunkach…

Więcej →