Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

GAJA: UPOMNIJMY SIĘ O PRAWA ZWIERZĄT!

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Słowa ustawy przegłosowanej przez polski parlament dotyczą psów, kotów, ale też zwierząt cyrkowych czy hodowlanych jak kurczaki i świnie. 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.  Słowa ustawy przegłosowanej przez polski parlament dotyczą psów, kotów, ale też zwierząt cyrkowych czy hodowlanych jak kurczaki i świnie. 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Klub Gaja zachęca do „zmiany klimatu przy stole” i diety bezmięsnej w tym dniu!

Siedemnaście lat temu, w 1997 roku, dzięki obywatelom polski parlament zajął się Ustawą o ochronie zwierząt. Pod petycją Klub Gaja w sprawie wprowadzenia ustawy, podpisało się 600 tysięcy osób! Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce, a ustawa dotyczy praw wszystkich zwierząt, także hodowanych. Ustanowiony przez Klub Gaja Dzień Praw Zwierząt, jest obchodzony dla upamiętnienia uchwalenia tej ustawy.

Zachęcamy wolontariuszy, szkoły, instytucje, organizacje do zorganizowania Dnia Praw Zwierząt pod hasłem „Zmień klimat przy stole”. To dobry dzień aby mówić o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na nasze zdrowie, na zmiany klimatu i środowisko,w którym żyjemy i … ograniczyć spożycie mięsa â€“ mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Na świecie hodowanych jest ok. 70 miliardów zwierząt, z czego dwie trzecie w hodowlach przemysłowych. Takie hodowle to cierpienie zwierząt, ale także koszty, które ponoszą ludzie i środowisko. Hodowla zwierząt to źródło 18% emisji gazów cieplarnianych, w tym podtlenku azotu i metanu. To więcej niż transport – 14 % globalnych emisji. Klub Gaja w Dniu Praw Zwierząt 2014 zachęca do zastąpienia posiłków mięsnych – wegetariańskimi. To realne działanie na rzecz zwierząt masowo wykorzystywanych przez przemysł. Zwierzęta hodowlane przeznaczone są dla nas – konsumentów. To co kupujemy i co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, a także na los zwierząt hodowlanych.

Chciałabym, by 22 maja był dniem, w którym ludzie myśląc o zwierzętach mieliby na uwadze nie tylko swoich pupili czyli psy i koty, ale również te zwierzęta, którym nadaliśmy miano gospodarskich, hodowlanych oraz rzeźnych. Im również, a może w szczególności im, należy się humanitarne traktowanie, opieka i szacunek – mówi Katarzyna Chałas z Klubu Gaja, koordynatorka akcji.

Klub Gaja główne wydarzenie przygotowuje we współpracy z Biblioteką Śląską w Katowicach. Przed gmachem Biblioteki odbędą się happeningi przygotowane przez gimnazjalistów z Katowic i Sosnowca. Zostanie otwarta wystawa „Pomóż ratować zwierzęta”, usłyszymy opowieść o koniach uratowanych przez Klub Gaja (jest ich w całej Polsce ponad pół setki!). Odbędzie się także pokaz filmu „To tylko zwierzęta” w reżyserii Łukasza Musiała i Adama Ptaszyńskiego. Dokument przybliża obecną sytuację zwierząt w Polsce, nakreśla jej przyczyny oraz zachęca do zmian i aktywności na rzecz zwierząt.

Bardzo ważne jest, aby młodzież poznała prawdę, w jaki sposób ludzie zniewalają i wykorzystują zwierzęta. Film przybliża kilka tematów m.in. hodowanie zwierząt na mięso, jaja, na futra czy wykorzystywanie ich w cyrkach. Tworząc ten dokument zrobiliśmy krok, aby pomóc zwierzętom, widz może zrobić następny! – mówi Łukasz Musiał, współtwórca filmu.

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.