Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

PARKUR – NOWY TERAPEUTA

W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, uratowane przez Klub Gaja konie, pomagają dzieciom niepełnosprawnym w rehabilitacji. 12 listopada o godz. 10.00 Szkoła uroczyście przywita nowego konia – Parkura, który dołączy do pracującego z dziećmi Atlantyka.

 

Parkur; foto: archiwum KLUBU GAJA

W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, uratowane przez Klub Gaja konie, pomagają dzieciom niepełnosprawnym w rehabilitacji. 12 listopada o godz. 10.00 Szkoła uroczyście przywita nowego konia – Parkura, który dołączy do pracującego z dziećmi Atlantyka.

 

Parkur jest pięcioletnim, gniadym wałachem rasy huculskiej, pieszczotliwie nazywanym Ogórkiem. Jest koniem spokojnym, cierpliwym i zrównoważonym, co sprawia, że kwalifikuje się do pracy w hipoterapii. Aktualnie Ogórek jest przygotowywany do roli konia-terapeuty oraz przyzwyczajany do zajęć z dziećmi niepełnosprawnymi. Parkur jest 56 koniem Klubu Gaja, uratowanym m. in. dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.

W tegorocznej edycji akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” prowadzonej w ramach programu Święto Drzewa udało się nam zebrać 349 ton 420 kg makulatury. W konkursie wzięło udział 126 placówek oświatowych, a także firmy i osoby prywatne. W ciągu 11 lat trwania akcji wspólnie uzbieraliśmy ponad 3100 ton makulatury.

Atlantyk; foto: archiwum KLUBU GAJA

Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu to placówka, w której uczą się dzieci niepełnosprawne. Jazda konna jest dla nich niezwykle ważnym elementem rehabilitacji: poprawia koordynację psychomotoryczną, normalizuje napięcie mięśniowe i rozwija poczucie równowagi u osób z zaburzeniami lub uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Kontakt z koniem natomiast buduje poczucie własnej wartości, pomaga przełamywać bariery emocjonalne czy psychiczne oraz ułatwia relacje społeczne. Ponadto, zajęcia z końmi nie są postrzegane przez dzieci jako terapia, a jako przyjemna zabawa, która stanowi ważny element motywujący do innych form rehabilitacji. Ze szkołą współpracują więźniowie Zakładu Karnego w Wojkowicach, którzy asystują osobom niepełnosprawnym, zajmują się utrzymaniem porządku w stajni oraz pomagają przy hipoterapii.

Klub Gaja ratuje konie przeznaczone na rzeź, zaniedbane, a także te, którymi właściciele nie mogą się dłużej zajmować. Zwierzęta trafiają m.in. do stowarzyszeń i fundacji zajmujących się hipoterapią oraz gospodarstw, gdzie mają zapewnione dobre warunki i dożywotnią opiekę. Klub Gaja przeznacza pieniądze z akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, ,,Zbieraj kartridże, ratuj konie”, z kampanii „1% podatku” oraz darowizn na ich leczenie, pomoc i ratowanie oraz  interwencje.

Klub Gaja może ratować konie tylko dzięki hojności ofiarodawców, poprzez:

darowizny na konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

stałe polecenie przelewu (liczy się każda drobna kwota, np. 20 zł.)

pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”

udział w akcji „Zbieraj kartridże, ratuj konie”

przekazanie 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069)

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.