Laureaci Nagrody Pegaza 2015 przyznawanej przez Klub Gaja za szczególne osiągnięcia w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” zostali wyłonieni. W zbiórce makulatury w roku szkolnym 2014/2015 wspólnie zebraliśmy blisko 400 ton tego surowca. W akcji wzięło udział 125 szkół, a także firmy i osoby prywatne. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!
Akcja Zbieraj makulaturę, ratuj konie to próba zmiany postaw człowieka do otaczającego go świata, szczególnie kurczących się zasobów naturalnych planety, a także pobudzanie wrażliwości na los zwierząt i naturalnej chęci pomocy potrzebującym. Uczestnicy akcji segregując odpady dbają o środowisko naturalne i pomagają potrzebującym zwierzętom – przeznaczonym na rzeź, chorym i zaniedbanym. W ostatniej edycji wspólnie uratowaliśmy kolejne 4 konie – Dancer Wilda, Venę, Parkura i Gasa. Wsparliśmy także leczenie i utrzymanie 15 innych koni Klubu Gaja: Pegaza, White Lady, Buby, Kasi, Premiery, Samsona, Sugara, Drumli, Antałka, Atlantyka, Gai, Normana, Magmy, Lukasa i Maksia.
LAUREACI PEGAZA 2015
Kategoria: za największą ilość makulatury
- Zespół Szkół nr 1 w Legionowie – gdzie zebrano ponad 14 ton makulatury;
- 2. SP nr 3 im. Elizy Orzeszkowej przy Zespole Szkół nr 3 w Zamościu – w której uczestnicy zebrali ponad 11 ton makulatury;
- SP nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie – gdzie zebrano 8,5 tony makulatury.
Kategoria: za współpracę i zaangażowanie największej liczby uczestników
- Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 5 w Poznaniu – ze szkołą współpracowali nie tylko rodzice, ale i mieszkańcy osiedla Głuszyna oraz właściciele osiedlowych sklepów;
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu – W akcję włączyli się pracownicy okolicznych sklepów, Biura Rachunkowego, Centrum Ogrodniczego przy, Przychodni Rejonowej, Apteki, Filii Książnicy Zamojskiej, Galerii „Twierdza”, Urzędu Pocztowego, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz mieszkańcy osiedla „Karolówka”;
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 17 w Krakowie – SP nr 56 i Gimnazjum nr 81 – oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców do akcji przyłączyli się Nadleśnictwo w Zabierzowie, biurowiec „BUMA”, Biblioteka Instytutu Języków Obcych UP w Krakowie.
Kategoria: za najciekawsze przeprowadzenie działań
- Szkoła Podstawowa nr 6 w Kaliszu – gdzie połączono Dzień Promocji Zdrowia z akcją „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, aby pozyskać fundusze uczniowie sprzedawali zdrowe sałatki, kanapki oraz ciasta przygotowane przez rodziców;
- Szkolny Wolontariat w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu – Całoroczna zbiórka makulatury zaowocowała dwoma szkolnymi konkursami, przygotowaniem „makulaturomierza” i tematycznych zakładek do książek a także podniesieniem świadomości ekologicznej uczniów i nauczycieli;
- SP im. Marii Kownackiej w Starej Niedziałce – w której akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” okraszona była licznymi „konnymi” atrakcjami m.in.: pogadanką na temat jazdy konnej, każdy uczeń który przyniósł makulaturę otrzymywał słodką niespodziankę, na koniec całorocznej zbiórki odbyła się gra na terenie szkoły polegająca na odnalezieniu ukrytych koni i odgadnięciu hasła.
Jury postanowiło dodatkowo nagrodzić Dyplomem – Wyróżnieniem następujące placówki oświatowe: Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Bobolicach, Gimnazjum nr 2 im. A. Kamińskiego w Żarach, Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oleśnicy, Publiczną Szkołę Podstawową im. B. Chrobrego w Wąsoszu.
Nagrodą Szczęśliwego Rumaka Klub Gaja pragnie szczególnie wyróżnić firmę kurierska TNT Express Worldwide Poland, która od wielu lat uczestniczy w akcji. W tegorocznej edycji akcji przekazała ponad 70 ton makulatury. Serdecznie dziękujemy za udział w zbiórce makulatury firmom DHL, Garbarnia Skotan ze Skoczowa, Drukarnia Abezet Plus z Bielska-Białej, a także firmom zajmującym się odbiorem surowców wtórnych, które od lat wspierają akcję – Stena Recycling z Warszawy i Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej. Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 9 października 2015 roku podczas inauguracji 13. edycji Święta Drzewa w Warszawie. Wszyscy uczestnicy otrzymają Dyplom-Podziękowanie za udział w akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.
Klub Gaja może ratować konie i wspierać ich leczenie i utrzymanie także dzięki hojności ofiarodawców przekazujących darowiznę oraz 1% podatku dla Klubu Gaja (KRS 0000120069). Uratowaliśmy już 59 koni skazanych na rzeź, chorych, wymagających opieki lub takich, którymi właściciele nie mogli się dłużej opiekować. Są zadbane i potrzebne.
Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” prowadzona jest w ramach programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego.