Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Aktualności  >  Bieżący Artykuł

„DZIĘKUJĘ CI KONIU” – TĘ WYSTAWĘ TRZEBA ZOBACZYĆ

W Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach czynna jest wystawa „Dziękuję ci koniu”. To swoisty hołd składany koniom. Koniom pięknym, mniej ładnym, dorożkarskim, chłopskim, kawaleryjskim… Wszystkim.

_DSC3417

Zawody jeździeckie o mistrzostwo armii w Hrubieszowie; rok 1934.

W Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach czynna jest od 5 kwietnia wystawa szczególna. To swoisty hołd składany koniom. Koniom pięknym, mniej ładnym, dorożkarskim, chłopskim, kawaleryjskimWszystkim.

_DSC3407

„Orka” Jana Kotowskiego, ok. 1930 r. (ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Kozienicach).

Wystawie towarzyszy książka-katalog, która nie tylko zawiera reprodukcje prezentowanych prac, ale też wspomnienia oraz wiersze jeźdźców i właścicieli koni. O koniach opowiadają m.in. Zofia Górska, Tomasz Biernawski, Antoni Pacyński, Robert Woronowicz.

_DSC3446

„Żołnierz z koniem” Wojciecha Kossaka; rok 1937. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

(…) Bardzo zależało mi na tym, żeby wystawa i książka mówiły o koniu, a o człowieku tylko w kontekście naszego do konia stosunku – pisze we wstępie Hanna Łysakowska, autorka scenariusza i kuratorka wystawy. Wszystkie „końskie” ekspozycje, jakie widziałam, mówiły o człowieku. Ta jest o koniu. Nie konkretnym, nie wybitnym, o koniu w ogóle (…).

_DSC3423

„Arabskie piękności” Anny Dębskiej, odlew w brązie. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Na wystawie zgromadzono prace nie tylko tak wybitnych twórców, jak choćby Gierymski, Kossak, Matejko, Michałowski, Wyczółkowski

(…) wybór prac może dziwić, a jego eklektyczność zaskakiwać – czytamy w katalogu. – Gdy jednak weźmie się pod uwagę, że wszystkie je łączy jakiś stosunek do konia, jakiś z nim związek, to wybór będzie bardziej zrozumiały. I nie zaskoczy czytelnika zestawienie XVIII-wiecznej ryciny czy obrazów wybitnych twórców ze współczesnym amatorskim zdjęciem(…).

_DSC3443

Atrakcja dla najmłodszych: układanie puzzli; foto FAPA-PRESS

I ten miszmasz okazał się ze wszech miar szczęśliwy. Wystawa pobudza do refleksji, bawi, wzrusza, niesie treści edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych. A wszystko w niepowtarzalnym klimacie i interesującej aranżacji Anny Skołożyńskiej-Cieciery. Czegóż więcej trzeba?

_DSC3439

Wśród gości od lewej: Robert Terentiew, Andrzej Novak-Zempliński, Ireneusz Kozłowski; foto: FAPA-PRESS

HEJ NA KOŃ – jeden z patronów medialnych ekspozycji – zachęca do odwiedzenia Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa i… dziękowania koniom. Dobrego słowa pod ich adresem nigdy za wiele. Wystawa czynna jest do 3 września, od środy do niedzieli w godzinach 10.oo – 15.oo.

Foto Piotr Dzięciołowski

Jedno z wystawionych zdjęć; foto Piotr Dzięciołowski

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.