Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

GAJA: SYLWESTROWE WYSTRZAŁY NIE DLA ZWIERZĄT

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania…

Foto: FAPA-PRESS

Foto: FAPA-PRESS

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania. Klub Gaja zachęca, aby w tym czasie pomyśleć szczególnie o zwierzętach, dla których sylwestrowe wystrzały to ogromny stres, a często śmierć z powodu przerażenia. Słysząc czy widząc fajerwerki, zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.

Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpływać na zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie.

Foto: FAPA-PRESS

Foto: FAPA-PRESS

Organizując zabawę sylwestrową zastanówmy się, czy nasza satysfakcja z wystrzelonej w powietrze petardy nie będzie krzywdziła innych stworzeń. Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.

– To jest okres wielkiej radości i zabawy, który niekoniecznie jest miły dla zwierząt. Sam widziałem psa, który po nocy sylwestrowej nie mógł dojść do siebie przez 24 godziny. Jeżeli możemy, zadbajmy o zdrowie i życie swoich pupili, a także dzikich zwierząt w naszym pobliżu i bawmy się mniej wystrzałowo  – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Foto: FAPA-PRESS

Foto: FAPA-PRESS

W tym trudnym dla zwierząt czasie warto odpowiednio się przygotować i zapewnić pupilom poczucie bezpieczeństwa. Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot jest wychodzący, zamknijmy go w mieszkaniu, aby nie wpadł pod samochód w strachu przed nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu.

Klub Gaja życzy Wszystkim wspanialej zabawy bez głośnych fajerwerków oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Więcej informacji :

Jacek Bożek, Klub Gaja – tel. 603 636 554

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.