Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

TRWAJĄ XIV MISTRZOSTWA POLSKI AMAZONEK W DAMSKIM SIODLE

W Stadninie Konie „Leśna Wola” w Głogowie Małopolskim trwają Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskim Siodle, których HEJ NA KOŃ jest jednym z patronów medialnych.

Konkurs ujeżdżenia; foto FAPA-PRESS

W Stadninie Konie „Leśna Wola” w  Głogowie Małopolskim trwają Mistrzostwa Polski Amazonek w Damskim Siodle, których HEJ NA KOŃ jest jednym z patronów medialnych. Amazonki mają już za sobą konkursy ujeżdżenia, skoków. W  konkursach: historycznym, freestyle, equitation rozdano już nagrody. Relacja z zawodów w tygodniu.

 

Serdecznie zapraszamy na to niecodzienne wydarzenie. W programie oprócz konkursów sportowych – ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, potęga skoku – odbędą się również konkursy kostiumowe. Warto zobaczyć, jak zawodniczki umiejętnie łączą sportowe zmagania z szykiem i elegancją w sporcie jeździeckim.

SZCZEGÓŁY:

 1. Rozgrywane konkursy sportowe:
 2. Mała Runda w ujeżdżeniu (juniorzy i seniorzy)
 3. Duża Runda w ujeżdżeniu (juniorzy i seniorzy)
 4. Angielski konkurs Equitation
 5. Skoki przez przeszkody, Konkurs skoków na styl, Potęga skoku

 

 1. Rozgrywane konkursy historyczne:
 2. Konkurs Elegancji
 3. Konkurs Strojów Historycznych
 4. Konkurs Freestyle
 5. Konkurs „Szampańskie wyzwanie”
 6. Przejazd dowolny

OPISY KONKURSÓW

 1. Angielski konkurs Equitation

Amazonki wjeżdżają na czworobok jednocześnie, (w zależności od liczby uczestniczek – wszystkie lub po kilka, według kolejności numerów startowych). Muszą zaprezentować stęp, kłus i galop na prawą nogę. Następnie zmianę kierunku przez kłus i galop na lewą nogę. Następnie wszystkie stają w linii, skąd następnie są proszone przez sędziego po kolei. Muszą w ciągu 2 minut zaprezentować krótki pokaz jazdy w stępie w jednym kierunku oraz w kłusie i galopie w obu kierunkach.

Po ukończeniu pokazu, oceniany będzie również strój do jazdy po damsku. Obowiązuje strój sportowy.

W tym konkursie oceniany jest wyłącznie jeździec a nie koń, jednakże koń powinien mieć maniery konieczne do noszenia siodła damskiego. Sędzia ocenia skuteczność pomocy, elastyczność, wyprostowanie, sylwetkę amazonki oraz ogólne wrażenie, w tym sposób oddziaływania na sposób poruszania się konia.

Wszystkie uczestniczki otrzymują flot, dodatkowo nadawane jest również flot za najlepszy strój. Każda z uczestniczek otrzymuje również krótki komentarz sędziego dotyczący pokazu, umiejętności, sylwetki oraz stroju.

 1. Mała runda (ujeżdżenie)

Konkursy zorganizowane z myślą o początkujących amazonkach, dające możliwość
startu w dużych zawodach. Mała runda składa się z konkursów ujeżdżenia klasy L i P. Suma punktów uzyskanych w półfinale i finale decyduje o zajętym miejscu w małej rundzie. Obowiązuje strój sportowy.

W małej rundzie nie przewiduje się dekoracji medalami.

 1. Duża runda (ujeżdżenie)

Konkursy ujeżdżenia obejmujące półfinał i finał Mistrzostw Polski; dekoracja medalami. Półfinał – konkurs klasy P. Finał jest konkursem dowolnym klasy N, z muzyką. Amazonka musi wykonać elementy pro­gramu w dowolnej kolejności, z dowolnie dobranym podkładem muzycz­nym. Suma punktów uzyskanych w półfinale i finale decyduje o zajętym miejscu w MPA. Obowiązuje strój sportowy.

Uwaga: wykonywanie elementów przewidzianych dla konkursów o wyższym stopniu trudności lub innych niezgodnych z programem finału, powoduje dyskwalifikację.

 1. Skoki przez przeszkody

Konkurs skoków składa się z półfinału i finału. Każdy przejazd składa się z 8 przeszkód (w tym jeden szereg dwuczłonowy) o wys. odpowiednio do 60 cm i do 80 cm na zasadzie konkursu zwykłego (przy równej liczbie punktów o kolejności decyduje czas). Suma punktów uzyskanych w półfinale i finale decyduje o zajętym miejscu w MPA.

Obowiązuje strój sportowy. Obowiązują kaski, mogą być używane kamizelki ochronne.

Jeżeli uczestniczek konkursu jest trzy lub mniej, każda z nich ma dwa przejazdy. Liczy się przejazd korzystniejszy dla zawodniczki.

 1. Konkurs Potęgi Skoku

Konkurs polega na pokonywaniu przez uczestniczki dwóch przeszkód – pierwsza o wys. 80 cm, druga o wysokości początko­wej 1 metra. Amazonki startują według  wylosowanej kolejności, za każdym prze­jazdem pokonując obie przeszkody, najpierw niższą. Wyższa przeszkoda będzie podwyższana o 5 cm po każdym przejeździe wszystkich zgłoszonych amazonek. Błąd na niższej przeszkodzie nie eliminuje, błąd na przeszko­dzie wyższej kończy udział amazonki w konkursie. W wynikach będzie ona miała podaną wysokość pokonaną bezbłędnie. Obowiązuje strój sportowy.

 1. Przejazd dowolny

Konkurs przeznaczony jest dla pań, które pragną chodź raz  poczuć się, jak prawdziwa dama i w sukni dosiąść konia w damskim siodle.

W konkursie tym mają prawo startu wszystkie panie, które dokonały zgłoszenia przed rozpoczęciem zawodów, posiadają suknię, odpowiednie nakrycie głowy, rękawiczki oraz buty (na płaskim obcasie za kostkę). Krój sukni pozwalający na swobodne siadanie w damskim siodle (czyli odpowiednia długość oraz szerokość spódnicy).

Damy dosiadające koni, bez względu na umiejętności jeździeckie, będą prowadzone w ręku przez swoich luzaków (lub osoby wskazane przez organizatorów) posiadających doświadczenie w obsłudze z końmi. Na czworobok będą wprowadzane jednocześnie lub kolejno w zależności od ilości zgłoszeń.

Komisja sędziowska złożona z niezależnych sędziów dokona wyboru jednej damy spośród wszystkich i ta otrzyma nagrodę. Dama nie będzie wybierana na podstawie umiejętności jeździeckich, sędziowie oceniają tylko postawę  amazonki, ukłon, uśmiech i strój. Niewskazane są wycięte dekolty, brak rękawiczek czy nakrycia głowy.

 1. Konkurs Elegancji

W Konkursie Elegancji może wziąć udział każda amazonka. Polega on na zaprezentowaniu się amazonki konno, w damskim siodle, w stroju nawiązującym do sukien historycznych lub kostiumie zaprojektowanym i wykonanym osobiście – tak by prezentować się najbardziej ciekawie, niebanalnie i elegancko. Oceniana będzie postawa i prezencja amazonki, ale też pomysłowość, niekonwencjonalność i inwencja twórcza w wykonaniu i doborze kostiumu.

Amazonki będą wjeżdżać na czworobok jednocześnie (w zależności od liczby uczestniczek – wszystkie lub po kilka według kolejności numerów startowych) i prezentować się w stępie, kłusie i galopie; każda z uczestniczek ma 1 minutę na zaprezentowanie się.

Amazonki będą prezentować się przed specjalnie wybranym jury, w którym zasiądą osoby nie tylko związane ze sportem jeździeckim – szacowne damy oraz dżentelmeni – wybitni znawcy i miłośnicy kobiecej urody, w tym wypadku podkreślonej eleganckim i pomysłowym strojem.

Każdy z sędziów będzie oceniał każdą z amazonek kolejno za pomocą tabliczek z numerami od 1 do 5, przy czym „5” oznacza najwyższą liczbę punktów. Punkty uzyskane przez każdą z uczestniczek zostaną zsumowane. Zwycięży amazonka, która uzyska największą liczbę punktów. W przypadku remisu na pierwszych trzech miejscach, amazonki z identyczną liczbą punktów zostaną ocenione jeszcze raz, przy czym w drugiej turze każdy z sędziów musi ustalić swoją „kolejność” amazonek (która z nich podoba mu się najbardziej, której przyznałby drugie miejsce, itd.)

 1. Konkurs Strojów Historycznych

W Konkursie Strojów Historycznych może wziąć udział każda amazonka. Polega on na zaprezentowaniu się amazonki konno, w damskim siodle, w stroju ‘z obrazu’, czyli nawiązującym do konkretnego dzieła – malarstwa, rysunku lub grafiki. – dotyczącego jazdy po damsku.

Amazonki, oprócz samych strojów, muszą przygotować opis stroju (wraz z kopią obrazu/rysunku/grafiki), w którym ma być objaśnione do jakiego dzieła strój nawiązuje, opis poszczególnych części stroju i związane z jego wykonaniem istotne fakty. Amazonki są zobowiązane do dostarczenia opisu do stanowiska komentatorskiego najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem konkursu. Opis musi być podpisany imieniem i nazwiskiem amazonki oraz numerem startowym.

UWAGA: brak opisu grozi eliminacją amazonki!

Oceniana będzie zgodność wyglądu stroju z dziełem (obrazem/rysunkiem/grafiką), dopracowanie szczegółów (buty, dodatki) oraz postawa i prezencja amazonki, jak i inwencja twórcza w wykonaniu kostiumu.

Amazonki będą wjeżdżać na czworobok jednocześnie (w zależności od liczby uczestniczek – wszystkie lub po kilka, według kolejności numerów startowych) i prezentować się w stępie, kłusie i galopie; z nich zostanie wybrana zwyciężczyni.

Amazonki będą prezentować się przed specjalnie wybranym jury, w którym zasiądą osoby nie tylko związane ze sportem jeździeckim – szacowne damy oraz dżentelmeni – wybitni znawcy i miłośnicy kobiecej urody, w tym wypadku podkreślonej eleganckim i pomysłowym strojem.

Każdy z sędziów będzie oceniał każdą z amazonek kolejno za pomocą tabliczek z numerami od 1 do 5, przy czym „5” oznacza najwyższą liczbę punktów. Punkty uzyskane przez każdą z uczestniczek zostaną zsumowane. Zwycięży amazonka, która uzyska największą liczbę punktów. W przypadku remisu na pierwszych trzech miejscach, amazonki z identyczną liczbą punktów zostaną ocenione jeszcze raz, przy czym w drugiej turze każdy z sędziów musi ustalić swoją „kolejność” amazonek (która z nich podoba mu się najbardziej, której przyznałby drugie miejsce, itd.).

 1. Konkurs Freestyle

W Konkursie ‘Freestyle’ może wziąć udział każda amazonka. Polega on na zaprezentowaniu się amazonki konno, w damskim siodle, w dowolnie przygotowanym programie i stroju. Program oraz strój może dotyczyć dowolnego tematu. Może być przygotowany z dowolną scenografią, do dowolnej muzyki. Musi trwać od 3 do 5 minut. Uczestniczki muszą zaprezentować się w stępie, kłusie i galopie;

Amazonki będą wjeżdżać na czworobok kolejno i prezentować się przed specjalnie wybranym jury, w którym zasiądą osoby nie tylko związane ze sportem jeździeckim – szacowne damy oraz dżentelmeni – wybitni znawcy i miłośnicy kobiecej urody, w tym wypadku podkreślonej eleganckim i pomysłowym strojem. Oceniana będzie postawa i prezencja amazonki, pomysłowość i inwencja twórcza w wykonaniu scenografii i kostiumu oraz ogólne wrażenie pokazu.

Każdy z sędziów będzie oceniał każdą z amazonek kolejno za pomocą tabliczek z numerami od 1 do 5, przy czym „5” oznacza najwyższą liczbę punktów. Punkty uzyskane przez każdą z uczestniczek zostaną zsumowane. Zwycięży amazonka, która uzyska największą liczbę punktów. W przypadku remisu na pierwszych trzech miejscach, amazonki z identyczną liczbą punktów zostaną ocenione jeszcze raz, przy czym w drugiej turze każdy z sędziów musi ustalić swoją „kolejność” amazonek (która z nich podoba mu się najbardziej, której przyznałby drugie miejsce, itd.)

W przypadku przygotowania programu z muzyką, amazonki są zobowiązane do dostarczenia do stanowiska komentatorskiego najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem konkursu płyty CD z muzyką do swego programu. Płyta musi być podpisana imieniem i nazwiskiem amazonki oraz numerem startowym.

 1. Konkurs Szampańskie Wyzwanie

W Konkursie Szampańskie Wyzwanie mogą wziąć udział wyłącznie osoby dorosłe. Amazonki będą wjeżdżać na czworobok jednocześnie (w zależności od liczby uczestniczek – wszystkie lub po kilka, według kolejności numerów startowych). Każda z nich otrzyma kieliszek pełen ‘szampana’. Trzymając w rękach kieliszki, muszą przejechać po dwa pełne okrążenia czworoboku (ze zmianą kierunku) w każdym chodzie – stępie, kłusie i galopie. Wygrywa ta, która po zakończeniu przejazdu, będzie miała najwięcej szampana w kieliszku.

Nagrodą w konkursie będzie wielka butelka szampana.

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.