Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

„JĘZYKOWI WODZE PUŚCIĆ” – KONFERENCJA W ŁAZIENKACH

W Teatrze Królewskim w Łazienkach…

Gra zespół Wyspy Dobrej Nadziei; foto MAGDALENA MURASZKO-KOWALSKA

W Teatrze Królewskim w Łazienkach odbyła się 11 października konferencja ”Językowi wodze puścić”. Konferencja otworzyła zainicjowany przez Ulę Kowalczuk, autorkę książki „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów” cykl spotkań pod wspólnym hasłem „O koniu w Polsce”.

Na konferencji poruszono zagadnienia konia w literaturze dawnych mistrzów. Prof. dr hab. Radosław Pawelec opowiadał o obrazach językowych w powieściach Henryka Sienkiewicza. Pomostem od literatury dawnej do współczesności była książka Uli Kowalczuk, która opowiada o „konizmach” (termin ukuty przez autorkę), czyli powiedzeniach, przysłowiach, metaforach, związanych z końmi i jeździectwem. O tym, co znaczyły kiedyś, co znaczą dziś, jak wpisują się w naszą rzeczywistość.

W przerwie między wykładami wystąpił zespół Wyspy Dobrej Nadziei, który poruszył publiczność muzyką, jaką lider zespołu Adam Tkaczyk, tworzy do wierszy polskich poetów. Były więc piękne słowa w towarzystwie wspaniałej muzyki.

Wokół Uli Kowalczuk – autorki „Konizmów” i obrazów MAGDY BRACISZEWSKIEJ-KLIMEK; foto MAGDALENA MURASZKO-KOWALSKA

Spotkanie, zarówno jego część literacka, jak i ogólna opowiadająca o koniach we współczesnej Polsce – wykład dra inż. Jacka Łojka, kustosz Hanny Łysakowskiej, czy dyskusja panelowa na zakończenie konferencji – miała na celu popularyzację tematu koni, z którymi jeszcze niedawno byliśmy bardzo silnie związani, a które z czasem stały się dla jednych synonimem zacofania – na wsi, dla innych luksusu – sporty jeździeckie. Jako miłośnicy tych pięknych zwierząt jesteśmy w stanie rozmawiać o nich godzinami i ciągle nie mamy dość. Warto jednak wyjść poza wąskie grono koniarzy i pokazać niekońskiemu światu, co nas przyciąga do stajni. Co daje nam kontakt z końmi, jak bardzo potrzebujemy ich w ucieczce od codziennej szarości, ile potrafią nas nauczyć i jak bardzo oddane są człowiekowi.

Kustosz HANNA ŁYSAKOWSKA; foto MAGDALENA MURASZKO-KOWALSKA

Konferencja „Językowi wodze puścić” była również okazją do uczczenia kilku ważnych rocznic przypadających w 2018 roku:

  • 10 lat istnienie Fundacji Języka Polskiego (współorganizatora wydarzenia),
  • 35 lat istnienia Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (współorganizatora wydarzenia),
  • 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • 200 lat obecności studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

MAGDALENA MURSZKO-KOWALSKA

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.