Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

KONIE MALOWANE, KONIE RZEŹBIONE (7)

Dziś mówimy: „F” jak FRESK. Technika ta, z włoskiego fresco, znaczy świeży i określa malarstwo naścienne…

Alaa Awad Elmermah; 2016 r.

                                      Techniki plastyczne od A do Z

Zapraszamy do śledzenia nowego cyklu odcinków o koniach w sztuce. Tym razem zajrzymy do pracowni, poznamy warsztaty twórców i różnorodne, nie tylko malarskie techniki tworzenia końskich wizerunków. Dziś mówimy:

                                       „F” jak FRESK

Technika ta, z włoskiego fresco, znaczy świeży i określa malarstwo naścienne. Rozprowadzony w wodzie pigment nanoszony jest na świeżo otynkowaną ścianę. To tzw. technika mokrego na mokre. Pigmenty nie tyle pokrywają powierzchnię, co łączą się z podłożem przez wchłanianie ich przez warstwy tynku. Barwniki używane do malowania fresku są odporne na działanie światła i bardzo trwałe, gdyż po wyschnięciu stanowią integralna część wapiennego „podobrazia”. Najstarsze przykłady tej sztuki, zachowane do dziś, znane są z czasów cywilizacji minojskiej, etruskiej, rzymskiej.

Przyjrzyjmy się przykładom klasycznych fresków starożytnych, na których znajdziemy także motyw konia:

Hades i Persefona w rydwanie. Fresk z grobowca królowej Eurydyce I. ok. 350 r. p.n.e.

Hades porywający Persefonę. Fresk w małym królewskim grobowcu. Macedonia ok. 340 r.p.n.e.

Dynastia Han. Nagrobny fresk przedstawiający 9 rydwanów, 50 koni i ponad 70 ludzi (detal). Luoyang.

Najpiękniejsze przykłady tej techniki powstały we Włoszech, w epoce renesansu. Zdobią one wnętrza pałaców, kaplic i kościołów. I na tych freskach również podziwiać można konie, często w roli pierwszoplanowej.

Francesco del Cossa Alegoria marca – Triumf Minervy i znak barana. Freski w Pałacu Schifanoia. 1470 r.

Francesco del Cossa Alegoria marca – Triumf Minervy i znak barana. Freski w Pałacu Schifanoia. 1470 r.

Współcześni twórcy sięgają do dawnych technik i środków wyrazu tworząc murale. Mural czyli malowidło funkcjonujące w przestrzeni publicznej, nie jest stricte freskiem, gdyż nie stosuje się w nim techniki malowania na mokrym tynku. Potoczne określanie muralu freskiem odnosi się do miejsca jego umieszczania – na ścianach budynków a nie na fasadach. Popatrzmy na twórczość współczesnego malarza, który inspiracje czerpie z motywów starożytnej epoki swojego kraju, Egiptu. Na XXI. wiecznych przedstawieniach Alaa Awada nie brakuje koni zaprzęgniętych do rydwanów, znanych nam z hieroglifów ery faraonów.

Alaa Awad Memoriał dla Maat. 2016 r.

Alaa Awad Sprawiedliwość. 2016 r.

Holenderski artysta Jan Grotenbreg, także zainspirowany efektami malarskimi fresków, w drodze eksperymentów stworzył własną technikę. Na lnianym podobraziu rozprowadza on cementowy grunt, tworząc obrazy-freski niezintegrowane ze ścianą, a możliwe do oprawienia jak typowe malowidła olejne. Oto jego czarny koń:

Jan Grotenbreg: Czarny koń. 2021 r.

Dzięki trwałości, nie poddawaniu się upływowi czasu, freski pozwalają nam podziwiać m.in. malowane konie sprzed tysiącleci.  Na tym także polega  wyjątkowość tegoż malarstwa.

EWA JAWORSKA

Źródła reprodukcji:

https://www.wikiart.org/en/ancient-greek-painting/all-works#!#filterName:Theme_panel-and-wall-painting,resultType:masonry
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eastern_Han_Dynasty_tomb_fresco_of_chariots,_horses,_and_men,_Luoyang_2.jpg
https://www.wikiart.org/en/Search/fresco
https://www.wikiart.org/en/alaa-awad
https://www.1stdibs.com/art/paintings/animal-paintings/jan-grotenbreg-dark-horse-dutch-contemporary-fresco-painting-horse/id-a_9521962/

UWAGA: w związku z brakiem wszystkich reprodukcji na stronach wikipedii i pokrewnych, gdzie udzielona jest zgoda na pobieranie materiałów czyli tzw. fair use, zasoby strony https://www.1stdibs.com, zamieszczone zostały z powołaniem się na zasadę dozwolonego użytku: (dotyczy ona utworów już publicznie udostępnionych, z których korzysta się w celu niekomercyjnym, a taki właśnie, dydaktyczny charakter mają artykuły hejnakon.pl o sztuce).

NOTE: due to the lack of all reproductions on Wikipedia and related sites, where consent is granted to download materials, i.e. fair use, the resources of the website https://www.1stdibs.com, are posted with reference to the principle of fair use: (it applies to works already made available to the public, which are used for non-commercial purposes, and this is the didactic nature of hejnakon.pl articles about art).

 

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.