Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

KONIE MALOWANE, KONIE RZEŹBIONE (13)    

Dziś mówimy: „M” jak MOZAIKA.

„Egipski koń zmierzający do Morza Czerwonego”. Mozaika artystki Yael Portugheis znajdująca się w galerii Beit Habad, dzielnica żydowska, Jerozolima.

 Techniki plastyczne od A do Z   

Zapraszamy do śledzenia nowego cyklu odcinków o koniach w sztuce. Tym razem zajrzymy do pracowni, poznamy warsztaty twórców i różnorodne, nie tylko malarskie techniki tworzenia końskich wizerunków. Dziś mówimy:

„M” jak MOZAIKA

Mozaika jest techniką wymagającą cierpliwości i wyczucia koloru. Komponuje się ją z drobnych modułów tworzących obraz. Ten najlepiej oglądać z większej odległości. Umiejętnie dobrane odcienie poszczególnych elementów sprawiają wrażenie modelunku światłocieniowego. Elementy mozaik to drobne kamyczki, kawałki szkła, gipsu lub ceramiki, które scala się z podłożem, wtapiając je w niezwiązaną jeszcze zaprawę wapienną, cementową lub żywiczną. Im mniejsze składowe mozaiki, tym bardziej utworzona z nich kompozycja wydaje się być podobna do techniki malarskiej. Mozaikę wykonywaną z najdrobniejszych płytek, niezmiernie pracochłonną i skomplikowaną, określa się mianem opus vermiculatum ( z łaciny vermis – robak). Efekt, jaki wywołuje można porównać do dzisiejszych pojedynczych pikseli, które w oku zlewają się w jednolity obraz.

Przykład techniki opus vermiculatum: mozaika z Pompejów (ok. IV w. p.n.e) przedstawiająca bitwę pod Issos, Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu.

Mozaikami zdobiono posadzki, blaty, ściany. Zobaczymy je we wnętrzach budowli z czasów starożytnych, wczesnochrześcijańskich, sztuki bizantyjskiej. Pierwsze były czarnobiałe z dodatkiem czerwieni, żółcieni i brązów, często wykonywane ze znalezionych kamieni. Później używano obrabianych kostek z marmuru, kamieni szlachetnych, szkła. Były też i takie, które  pokrywano płatkami złota.

Starożytne mozaiki. Po lewej: mozaika datowana na III w. p.n.e. znajdująca się w tunezyjskim muzeum. Przedstawia ona cztery cyrkowe konie z ich treserami, widoczne nazwy to imiona zwierząt. po prawej: rzymska czarnobiała mozaika przedstawiająca jeźdźca na koniu.

Sztuka współczesna również dostarcza przykłady mozaikowych dzieł; najczęściej
dekorujących wnętrza.

„Dzielny koń” – XX wieczna mozaika z podłużnych szklanych płytek; 1957 r. Pracownia Evelyn & Jerome Ackerman.

Przykłady współczesnych mozaik wykonanych na zamówienie; z marmurowych i granitowych płytek o regularnym kształcie. Pokazują one, jak właściwy dobór odcieni w zakresie danej barwy daje efekt płynnych przejść tonalnych i tym samym wrażenie trójwymiarowości sportretowanych koni.

Jak widać, nie brakuje wykonanych w tej technice wizerunków koni. Występują one nie tylko we wnętrzach, ale także w przestrzeni publicznej – na fasadach budynków. Artystki: Wanda Rodowicz i Ewa Kulesza w latach 80 XX wieku ozdobiły nimi blok mieszkalny w Warszawie przy ul. Zgody 6. Czytelników zainteresowanych tematem odsyłamy do strony:

https://mozaikowanie.pl/index.php/2016/02/11/wanda-rodowicz-cz-1/

EWA JAWORSKA

 

 UWAGA: w związku z brakiem wszystkich reprodukcji na stronach wikipedii i pokrewnych, gdzie udzielona jest zgoda na pobieranie materiałów czyli tzw. fair use, zasoby pozostałych poniżej wymienionych witryn zamieszczone zostały z powołaniem się na zasadę dozwolonego użytku: (dotyczy ona utworów już publicznie udostępnionych, z których korzysta się w celu niekomercyjnym, a taki właśnie, dydaktyczny charakter mają artykuły portalu https://hejnakon.pl/o sztuce).

NOTE: due to the lack of all reproductions on Wikipedia and related sites, where consent is granted to download materials, i.e. fair use, the resources of the other websites listed below are posted with reference to the principle of fair use: (it applies to works already made available to the public, which are used for non-commercial purposes, and this is the didactic nature of https://hejnakon.pl/ articles about art).

Źródła reprodukcji:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Egyptian_Horse_Mosaic_in_the_Jewish_Quarter_%289700153568%29.jpg

https://www.wikiwand.com/de/Opus_vermiculatum#Media/Datei:Battle_of_Issos_MAN_Napoli_Inv10020_n01.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sousse_mosaic_circus_horses.JPG

https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/mozaika-rzymska-w-kt%C3%B3rej-widziano-cz%C5%82owieka-jad%C4%85cego-konno-gm1130712951-299137026

https://www.1stdibs.com/en-gb/furniture/wall-decorations/decorative-art/evelyn-jerome-ackerman-gallant-horse-mosaic-1950s/id-f_30418792/

https://www.etsy.com/pl/listing/948472541/white-horse-mosaic-wall-art-handmade?ga_order=most_relevant&ga_search_type=all&ga_view_type=gallery&ga_search_query=horse+mosaic&ref=sr_gallery-1-12&frs=1&organic_search_click=1

https://www.mosaicnatural.com/mosaics/an171

https://www.etsy.com/pl/listing/1110588600/horses-mosaic-wall-art-handmade-mosaic?click_key=788381d0e73ca7b0cfb2702835e419c1a335b94c%3A1110588600&click_sum=2a970982&ref=related-2
https://www.etsy.com/pl/listing/1061548830/horse-mosaic-wall-art-handmade-mosaic?click_key=ada29fa63e872c8e0722c39d5fde849dfe89b19b%3A1061548830&click_sum=01da5792&ref=related-4

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.