W miniony weekend, w ramach XIX Festiwalu „Otwarte Ogrody” w Podkowie Leśnej, odbyło się wiele wydarzeń, wśród nich jednodniowa wystawa ze zbiorów TOMASZA BIERNAWSKIEGO.
Kolekcjoner jest etnografem, konsultantem filmowych scen jeździeckich, militariów, kostiumografem, scenografem, dekoratorem, aktorem, statystą. Pracował m.in. dla Jerzego Hoffmana, Jerzego Kawalerowicza, Stevena Spielberga, Andrzeja Żulawskiego… Na wystawie zaprezentował eksponaty pochodzące z Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej. Były siodła, strzemiona, lassa, kapelusze, buty, popręgi, munsztuki… Najstarsze pokazywane przedmioty, pochodziły z drugiej połowy XIX wieku.
Miejsce ekspozycji również stareńkie. Zlokalizowano ją bowiem w dziewiętnastowiecznej willi „Aida”, jednej z najstarszych w Podkowie. Niegdyś należała do rodziny Stanisława Wilhelma Lilpopa, z czasem do Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.
Wystawie, którą obejrzało kilkaset osób, towarzyszyła promocja książki o Tomaszu Biernawskim Wielki koniuszy polskiego filmu autorstwa Piotra Dzięciołowskiego. Bohater opowiadał o pracy z końmi i aktorami na planach filmowych, podkreślając, że znacznie chętniej pracuje z tymi pierwszymi.
PS Książka WIELKI KONIUSZY POLSKIEGO FILMU dostępna w księgarniach internetowych oraz przez portal hejnakon.pl