Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

MARZENY NIEWĘGŁOWSKIEJ LEKCJA SZESNASTA

Bywa, że koń awizuje złe samopoczucie (np. ból w jamie brzusznej) grzebiąc przednią nogą w ziemi, w trawie, w podłodze boksu. Najczęściej jednak okazuje w ten sposób zdenerwowanie, zaniepokojenie, zniecierpliwienie.

Rys. EWA JAWORSKA

Dziś Marzena Niewęgłowska wyjaśnia, co może oznaczać

GRZEBANIE NOGĄ

Bywa, że koń awizuje złe samopoczucie (np. ból w jamie brzusznej) grzebiąc przednią nogą w ziemi, w trawie, w podłodze boksu. Najczęściej jednak okazuje w ten sposób zdenerwowanie, zaniepokojenie, zniecierpliwienie. Niecierpliwi się choćby w porze karmienia, gdy wózek z paszą dotarł już do jego pobratymców, a on jeszcze chwilę musi poczekać.

Niestety takie grzebanie, zwłaszcza gdy koń stoi na podłożu betonowym albo na kostce, może niedobrze się skończyć – kopyta ścierają się, pękają lub ulegają innym uszkodzeniom. Nierzadko w efekcie tego typu kontuzji, koń zostaje wyłączony z jazd. Czasem na długo.

Konie grzebią też nogą, kiedy nudzą się w relacjach z nami; gdy nie bardzo wiemy, jakie kolejne ćwiczenia mamy im zaproponować. Wtedy poganiają nas grzebiąc nogą, jakby chciały powiedzieć: no dalej, zróbmy coś wreszcie!

Bardzo często konie grzebią też w wodzie i w piasku. Grzebiąc w wodzie badają jej głębokość. Jeśli upewnią się, że jest bezpieczna, korzystają z kąpieli, nawet z  jeźdźcem na grzbiecie. Grzebiąc w piasku sygnalizują w ten sposób zamiar tarzania się. A tarzać się uwielbiają bez względu na to czy na grzbiecie mają siodło. (HNK)

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.