Do Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu czasu jeszcze sporo. Zaplanowano go jak zwykle na lipiec – odbędzie się w dniach 18-20.
Going to Cover służył – ciekawostka! – do dowożenia kogutów na walki. Pojazd pełnił również funkcję spacerowego lub do prezentacji zaprzęgu typu tandem. Fot. FAPA-PRESS.
Do Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia w Książu czasu jeszcze sporo. Zaplanowano go jak zwykle na lipiec – odbędzie się w dniach 18-20.Zainteresowani, jeśli zamierzają ów weekend spędzić wśród koni i powozów, powinni już dziś pomyśleć o rezerwacji noclegów. Im później, tym trudniej i drożej.
Tegoroczny Konkurs w Książu będzie różnił się od poprzednich, jako że rozegrane zostaną także Pierwsze Mistrzostwa Polski w Powożeniu Tradycyjnym. W miarę dopinania przez organizatora szczegółów wydarzenia, będziemy na bieżąco o nich informować.
Niezaprzeczalnym walorem Konkursu jest możliwość przyjrzenia się dawnym, oryginalnym powozom głównie z początku XX wieku, ale i wcześniejszym. Powożący i pasażerowie przywdziewają stroje z epoki, co pozwala widzom, choć na moment, przenieść się w czas miniony, jakże z naszej perspektywy bajkowy.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z poprzednich Międzynarodowych Konkursów Tradycyjnego Powożenia w Książu. Fotografie fotografiami, ale tam naprawdę warto być i zobaczyć tę wyjątkową imprezę na własne oczy.
Portal hejnakon.pl serdecznie dziękuje wiceprezesowi Stowarzyszenia POLSKIE TOWARZYSTWO POWOZOWE, panu Ireneuszowi Kozłowskiemu za pomoc w szczegółowych opisach prezentowanych pojazdów.
Victoria albo Mylord. Ale dlaczego „albo”? Otóż wśród fachowców trwa niekończący się spór o nazwę tego rodzaju pojazdu. Jest to pojazd spacerowy, podróżny na niewielkie odległości. Powszechnie używany jako miejska dorożka. Fot. FAPA-PRESS.Kapp Break – pojazd spacerowy, dawniej używany jako mały samochód na zakupy lub wyjazd do sąsiadów. Jeździli nim również urzędnicy i lekarze do pacjentów. Fot. FAPA-PRESS. Dos a dos – pojazd spacerowy. Jego nazwa wskazuje, które miejsce zajmują powożący względem pasażerów. (Pasażerowie plecami do powożącego). Fot. FAPA-PRESS.
Tandem Card – typowy pojazd do zaprzęgu typu tandem. Spacerowy, reprezentacyjny. Służył na polowaniach, na przykład doprowadzano nim konia w damskim siodle dla damy, która brała udział w polowaniu z psami. Lejcowy koń szedł wówczas osiodłany, amazonka jechała jako pasażer obok stangreta i przesiadała się w siodło dopiero w kulminacyjnym momencie polowania. Fot. FAPA-PRESS.
Cobriolet fur Curricle – bardzo rzadki przykład pojazdu jednoosiowego, do którego zaprzęgano parę koni. Konstrukcja wymagała specyficznej budowy kandekli (pasów nagrzbietnikowych). Pojazd na spacer z matką, żoną lub kochanką. Fot. FAPA-PRESS.Lando – powszechnie spotykany dawniej i dzisiaj pojazd spacerowy i reprezentacyjny na doniosłe okoliczności. Niegdyś jeździli takimi Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski, dzisiaj bywa, że pan Ziutek wozi gości na wesela. I oby woził, bo niestety ,,Panowie Ziutkowie” zdecydowanie wolą białe – pożal się Boże – ,,KAROCE”! Fot. FAPA-PRESS.Phaeton – powszechny dzisiaj w sporcie zaprzęgowym. Dawniej spacerowy, raczej miejski. Fot. FAPA-PRESS.Jagdwagen – typowy pojazd myśliwski, często z tyłu posiadał kratkę do troczenia ubitego zwierza. Używany również jako spacerowy, raczej po terenach wiejskich. Fot. FAPA-PRESS. Phaeton sjamski. Pojazd spacerowy. Fot. FAPA-PRESS.