Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

CAVALIADA – TERAZ WARSZAWA

CSI2* Lublin – 1 – 3 marca 2013, pula nagród 300 000 PLN,


CSI3*  W  Warszawa – 7 – 10 marca, pula nagród 467 PLN, 12 konkursów międzynarodowych w skokach z czego 4 zaliczane do Longines Rankings.Zawody CSI w Lublinie i w Warszawie będą II i III etapem Cavaliada Tour 2012/13. W ramach tego cyklu prowadzone są dwie klasyfikacje: na najlepszego seniora oraz na najlepszego młodzieżowca. Rywalizacja seniorów-profesjonalistów toczy się na bardzo wysokim poziomie sportowym. Na każdych zawodach do rankingu liczą się zawodnikom starty w dwóch konkursach klasycznych dużej rundy o wysokości co najmniej 145 cm i z pulą nagród odpowiadającą wymogom rankingu FEI (Longines Rankings). Razem, w Poznaniu, Lublinie i Warszawie, rozegranych zostanie 6 konkursów zaliczanych do Cavaliada Tour. Po grudniowych zawodach w Poznaniu prowadzi Leon Tijssen z Holandii, który nieznacznie wyprzedza dwie Szwedki: Lisen Fredricson i triumfatorkę poznańskiego Grand Prix, Emmę Emanuelsson. W tej kategorii prowadzona jest też oddzielna klasyfikacja Polaków. Jak do tej pory pierwsze miejsce zajmuje Jarosław Skrzyczyński (KJ Agro-Handel Śrem), na miejscu drugim plasuje się Krzysztof Ludwiczak (KJ HEAA Turek), a na trzecim Michał Ziębicki (KJK Szary Michałowice). Nieco inaczej wygląda rywalizacja młodzieżowców. Kategoria ta obejmuje zawodników do lat 21, a więc zarówno juniorów jak i młodych jeźdźców. Tu w dodatkowych konkursach rywalizują wyłącznie reprezentanci Polski. Tym samym nasi młodzi skoczkowie mają okazję do zaprezentowania swoich umiejętności podczas imprez z szerokim udziałem publiczności i mediów, zwłaszcza, że ich zmagania odbywają się w bardzo dobrym czasie: w niedzielę przed konkursem Grand Prix. W zawodach w Poznaniu  zwyciężył Maksymilian Wechta z KJ Wechta Rosnówko i on oczywiście jest pierwszym liderem. Dalsza rywalizacja w ramach Cavaliada Tour zapowiada się bardzo ciekawie. Praktycznie wszystko może się jeszcze wydarzyć, biorąc pod uwagę stawkę, o jaką walczą zawodnicy (prestiż i atrakcyjne premie finansowe oraz rzeczowe – samochód). Istotne też, że w ostatnich konkursach w Warszawie, możliwe do zdobycia punkty bonifikacyjne mnożone będą przez dwa.
Ranking Seniorów-profesjonalistów:
1    Leon Thijssen (NED)     32
2    Lisen Fredricson (SWE)     31,5
3    Emma Emanuelsson (SWE)     30
4    Donaat Brondeel (BEL)     25,5
5    Hans Thorben Ruder (GER)     24
5    Jarosław Skrzyczyński (POL)    24
Ranking Seniorów – Polacy
1    Jarosław Skrzyczyński    KJ Agro-Handel Śrem     24
2    Krzysztof Ludwiczak     KJ HEAA Turek    14
3    Michał Ziębicki        KJK Szary Michałowice    10,5
4    Łukasz Wasilewski    HBC Lasocice 4
5    Łukasz Appel    BPK    3
Ranking Młodzieżowców
1    Maksymilian Wechta    KJ Wechta Rosnówko    20
2    Agata Dahlke    Budzyński KS Kłos    17
3    Maciej Charliński    LKJ Abaria Iwno        15
4    Kamila Badowska    LUKS Nysa Gubin     13
5    Iga Tokarska    KJ Bachmat Wrocław    12

 

PUCHAR ŚWIATA
Najważniejszym wydarzeniem sportowym CSI3*W w Warszawie (7-10 marca) będzie finał Ligi Europy Centralnej (LEC) Pucharu Świata. Rozgrywki LEC toczyły się od maja do grudnie podczas zawodów CSI i CSIO na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. Sama Liga podzielona była na dwie Subligi (północną i południową). Łącznie odbyło się 17 konkursów. Każdemu zawodnikowi do rankingu liczyło się 10 najlepszych wyników. W zawodach w Warszawie zawodnicy będą mogli jeszcze wiele nadrobić. Rywalizacja w finale ligi składać się będzie 3 konkursów. Z czwartkowego szybkości 145 cm (punkty dla pierwszych 10 zawodników: odpowiednio: 10, 9, 8 itd.), piątkowego 150 cm z rozgrywką (punkty jak w kwalifikacjach 1 miejsce – 20, dalej 17, 15, 13, 12 itd. do miejsca 16 – 1 punkt) i niedzielnego Grand Prix 155 cm (punkty jak w kwalifikacjach mnożone razy dwa). Maksymalnie można zdobyć aż 70 punktów. Do finału w Goeteborgu awansuje 3 najlepszych zawodników LEC.
Prawo startu w warszawskim finale ma po 20 zawodników z każdej z Sublig. W tabeli Subligi Północnej prowadzi młody zawodnik z Łotwy Kristaps Neretniks (102 punkty).  On oraz Rosjanka Anna Gromzina (99), Estończyk Gunar Klettenberg (95) i zeszłoroczny zwycięzca Ligi Litwin Benas Gutkauskas (95) mają sporą przewagę nad rywalami. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Jarosław Skrzypczyński z KJ Agro-Handel Śrem (miejsce 8-54 punkty) i to on z naszych zachowuje największe szanse na końcowy sukces. Teoretycznie o awans do finału Pucharu Świata, z polskich zawodników powalczyć jeszcze mogą Łukasz Wasilewski (HBC Lasocice), Antoni Tomaszewski (Equita Warszawa)  i Piotr Morsztyn (Osadkowski Jakubowice). Z kolej spośród jeźdźców z Subligi południowej w walce o prawo startu w Goeteborgu najbardziej liczyć się będą Omar Karaevli (TUR), Rossen Raitchev (BUL) i Laszlo Toth (HUN).
INNE KONKURSY
Poza rywalizacją składającą się na Cavaliada Tour i finał LEC Pucharu Świata (wszystkie zaliczane są jednocześnie do Longines Rankings) podczas zawodów w Lublinie i Warszawie w ramach CSI odbywać się będzie szereg innych konkursów w skokach przez przeszkody. Zawody Cavaliada mają już  wypracowany sprawdzony schemat programu. W nim na każdych zawodach najbardziej widowiskowymi konkursami są: Potęga Skoku i Speed and Music. Potęga odbywa się zawsze w piątkowy wieczór. Coraz wyższe skoki wykonywane przez najlepszych jeźdźców z Europy stanowią nie lada atrakcję dla publiczności. Warto przypomnieć, że podczas grudniowej Cavaliady w Poznaniu Thomas Kleis z Niemiec na Quick Vainqueur skoczył mur o wysokości 220 cm ustanawiając nowy rekord tych zawodów. Z kolei tradycją sobotniego wieczoru jest konkurs szybkości. To zmagania, w których ewentualne zrzutki na parkurze przeliczane są na karne sekundy. Gospodarze Toru (a będą nimi w Lublinie – Szymon Tarant, a w Warszawie Łukasz Jankowski), zazwyczaj planują takie trasy parkury, w których zawodnicy mogą popisać się umiejętnościami wykonywania bardzo krótkich, a przy tym widowiskowych najazdów na przeszkody oraz pokonywaniem tych przeszkód w dużym tempie. To wszystko oprawione jest za każdym razem głośną przebojową muzyką. Stąd nazwa konkursu Speed and Music.

(Z materiałów biura prasowego CAVALIADY 2012/2013)

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.