Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

„KOSSAK NIEZNANY”

Postanowiłam napisać biografię Ojca, dlatego że nikt dotąd tego nie zrobił. Ojciec był człowiekiem spokojnym, któremu przyszło żyć w wyjątkowo…

Postanowiłam napisać biografię Ojca, dlatego że nikt dotąd tego nie zrobił. Ojciec był człowiekiem spokojnym, któremu przyszło żyć w wyjątkowo niespokojnych czasach. Historia obeszła się z nim łaskawie, chociaż nie zachowała go w pamięci. Zbudował dom, który spłonął po ośmiu latach, posadził drzewo, które ścięto, a jedyne dziecko było córką. Jednak los mu sprzyjał: ożenił się z właściwą kobietą, miał kochającą rodzinę i przede wszystkim talent, który przez całe życie szlifował. Rysowanie było jego zawodem, sposobem spędzania wolnego czasu i konikiem. Malował, aby ocalić coś od zapomnienia. Sądzę, że był szczęśliwy i być może jest to dziedziczne.
                                        Teresa Kossak

TERESA KOSSAK: Kossak nieznany; PiW 2013

Opowieść o ostatnim malarzu z rodu Kossaków jak patchwork uszyta jest z różnorodnych skrawków. Ze wspomnień Teresy Kossak, z fragmentów listów, anegdot. Nicią, która scala materię literacką, są prace plastyczne bohatera książki: rysunki i akwarele, studia postaci i zwierząt, rysunki przedstawiające sylwetki żołnierzy radzieckich i niemieckich, scenki rodzajowe z życia codziennego na Kresach i na ulicach uzdrowiska Ciechocinek. Nade wszystko zaś rysowane pewną, tyleż wyrazistą, co subtelną kreską, portrety koni – dowód na to, że był Kossakiem.

Teresa Kossak
KOSSAK NIEZNANY
O Karolu Kossaku
wydanie pierwsze, oprawa twarda, ilustracje kolorowe, 144 s.
ISBN 978-83-06-03353-3

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.