Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC W RATOWANIU KONI

W dniach 5 – 12 maja 2014 Klub Gaja z Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej oraz hipermarketem Auchan organizuje…

Foto: KLUB GAJA

W dniach 5 – 12 maja 2014 Klub Gaja we współpracy z firmą Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej oraz hipermarketem Auchan organizuje zbiórkę makulatury na rzecz ratowania koni. W ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” przed hipermarketem Auchan w Bielsku Białej podstawiony zostanie specjalnie oznakowany kontener na makulaturę.

Statystycznie Polak zużywa 60 kg papieru rocznie, z czego niespełna 36% przekazuje do recyklingu. Dla porównania w Austrii, Holandii i w Niemczech odzysk przekracza 70%. Warto się zatem zmobilizować zwłaszcza, że zysk z zebranej pod hipermarketem Auchan makulatury przeznaczony zostanie na ratowanie, pomoc i leczenie koni.

Rocznie w Polsce na ubój trafia blisko 60 tysięcy koni. Większość z nich transportowanych jest za granicę, wielogodzinną drogę przypłacają ranami oraz stresem. Na rzeź trafiają młode zwierzęta hodowane na mięso, a także te schorowane po ciężkich pracach polowych i leśnych, oraz wykorzystywane w sporcie wyczynowym i rekreacji.

W całej Polsce w latach 2003 – 2013 na rzecz ratowania koni Klub Gaja zebrał prawie 2750 ton makulatury, natomiast w 2013 roku podczas dwóch zbiórek przy hipermarkecie Auchan w Bielsku Białej zebrano ponad 21 ton.

Zbieranie makulatury wraz z Klubem Gaja to realne działanie dla przyrody. Każde tysiąc kilogramów zużytego papieru, który ponownie trafiła do produkcji, pozwala zaoszczędzić 17 drzew, trzy metry sześcienne przestrzeni na wysypisku śmieci, blisko 30 tysięcy litrów wody i 40 procent energii. To także gest dobroci dla zwierząt – podkreśla Jolanta Migdał, koordynator akcji.

Kluba Gaja dzięki akcji ,,Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, darowiznom oraz kwotom przekazanym w ramach 1% ratuje konie przeznaczone na rzeź, zaniedbane oraz takie, którymi właściciele nie mogą się dłużej zajmować. Dotychczas nowe kochające domy znalazły 54 konie. Trafiają one m.in. do organizacji, które prowadzą hipoterapię, do małych gospodarstw lub miejsc związanych z agroturystyką.  Zwierzęta są tam szczęśliwe, zadbane i potrzebne.

 

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja

KRS: 0000120069

Konto: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.