Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

ŚWIADOME JEŹDZIECTWO

Anna i Kuba Stępkowscy pięć lat temu założyli wydawnictwo „Świadome Jeździectwo”. Założyli je świadomie, choć przypadkiem…

 

Anna i Kuba Stępkowscy pięć lat temu założyli wydawnictwo „Świadome Jeździectwo”. Założyli je świadomie, choć przypadkiem. Zaczęli od szkoleń jeździeckich Ride With Your Mind, które prowadzili i prowadzą po dziś dzień wraz z instruktorami z Wielkiej Brytanii. Kiedy ich słuchacze upomnieli się o materiały drukowane, wpadli na pomysł, by to, o czym opowiadają, wydać w formie książkowej. Niestety oficyna, do której dwukrotnie zwracali się z propozycją współpracy, nie odpowiedziała. Wtedy Stępkowscy wzięli sprawy w swoje ręce. Dziś mają na koncie niezwykle wartościowe pozycje adresowane do jeźdźców początkujących i tych mających bardzo bogate doświadczenia hipiczne.

Czytelników HEJ NA KOŃ zachęcamy do zaznajomienia się z biblioteką „Świadomego jeździectwa”. Więcej informacji na stronie swiadomejezdziectwo.pl a tu lista sklepów, gdzie książki można kupić:  swiadomejezdziectwo.pl/sklepy.

 UJEŻDŻENIE NA XXI WIEK – Paul Belasik

Zachęcając czytelnika do głębokich przemyśleń o sztuce jeździeckiej, Paul Belasik przytacza analogie do różnych dyscyplin sportu, sztuki i nauki, ilustrując swoje idee odwołaniami do wybranych filozofii. Jego pisarstwo oczaruje i podziała stymulująco na wszystkich postrzegających jeździectwo jako coś więcej niż jedynie mechaniczny proces. 

Prezentując swój punkt widzenia, że poświęcanie należytej uwagi regułom jeździeckim jest zarówno niezbędne jak i korzystne, stwierdza jednocześnie wprost, że jeździectwo to praktyka – myślenie musi objawić się w działaniu. Dlatego Ujeżdżenie na XXI wiek jest niewątpliwie książką dla jeźdźca myślącego, lecz pozostaje także niezwykle praktyczną lekturą poruszającą wszystkie aspekty techniki szkolenia począwszy od pracy wstępnej z młodym koniem, poprzez wyższą szkołę, aż do figur w powietrzu.

Kluczowe tematy poruszane w książce to:

  • Prawidłowe szkolenie młodego konia na lonży i podczas pracy w ręku
  • Fundamentalne znaczenie prawidłowego kontaktu
  • Niepodważalna zasada stopniowego, warstwowego podejścia do szkolenia
  • Utrzymanie prostego ciała, kontakt i impuls
  • Rozwój trzech chodów i wykonywanych w nich ćwiczeń
  • Praca szkoły wyższej i figury w powietrzu

Treść książki ilustrują wspaniałe fotografie i rysunki, którym towarzyszą trafne i zmuszające do myślenia uwagi.

 

MASAŻ KONI. PORADNIK DLA WŁAŚCICIELI – Sue Palmer

To lektura dla wszystkich, którzy chcą poprawić zdrowie, samopoczucie i wyniki swojego konia. Autorka w praktyczny, przystępny i bogaty w walory edukacyjne sposób dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą i umiejętnościami. W książce, zawierającej sporą dawkę wiedzy z anatomii konia, uczy technik masażu oraz łączenia ich w całościowe sesje i kładzie szczególny nacisk na pokazanie, jak czytelnik może masować swojego konia. Masaż może zmniejszyć ból i usztywnienia oraz poprawić jego komfort. Robiąc masaż koniowi, możesz  zrewanżować mu się za wszystko, co nieustannie ci daje. Podczas masażu oboje przeżyjecie wspaniałe chwile, które zbliżą was do siebie.

 

ZACHOWANIA KONI – Margit H. Zeitler-Feicht 

Zachowania koni to książka zawierająca kompletną i najnowszą wiedzę o psychice konia. Autorka w jasny sposób ukazuje, jakie są przyczyny zachowań, które często interpretujemy jako złośliwość lub efekt złego charakteru konia. Dodatkowym atutem jest silne wsparcie metodologiczno-badawcze. Czytelnik może zapoznać się ze specyfiką  kształtowania się zachowań koni, dowiaduje się, jak diagnozować zaburzenia i jak postępować w przypadku problemów.  To książka dla każdej osoby o otwartym umyśle, która ma w sobie gotowość do spojrzenia na konia jak na istotę żywą, myślącą, mającą własne potrzeby fizjologiczne i psychiczne. Spełnienie tych właśnie potrzeb jest warunkiem koniecznym nie tylko do tego, by koń funkcjonował w zdrowiu przez długie lata, lecz także, by uczył się efektywniej i otworzył na kontakt z człowiekiem. Świadome wykorzystanie wiedzy z zakresu behawioryzmu pozwoli nam na budowanie prawdziwego porozumienia z koniem. (Joanna Denus psycholog)

 

KOTTAS O UJEŻDŻENIU – Arthur Kottas-Heldenberg

Kottas o ujeżdżeniu to książka cieszącego się uznaniem w świecie jeździeckim wybitnego szkoleniowca, ukazująca filozofię i zasady klasycznej szkoły jazdy. Autor kładzie nacisk na konieczność wypracowania prawidłowego dosiadu oraz zrozumienia zasad działania pomocy. Podkreśla, jak istotne jest nawiązanie z koniem bliskiej relacji i respektowanie jego możliwości fizycznych. 

Odsłania przed czytelnikiem kolejne etapy sztuki ujeżdżenia: od pracy w podstawowych chodach, aż po piaff i pasaż. Omawia wiele problemów pojawiających się podczas szkolenia i przedstawia różne propozycje ich rozwiązania. Zalecenia i wskazówki są tym cenniejsze, że poparte wieloletnim doświadczeniem Autora. 

Zawsze widzę w koniu partnera – to stwierdzenie stoi u podstaw filozofii Arthura Kottasa. Pewnie dlatego w pracy z najróżniejszymi końmi osiąga tak wspaniałe rezultaty.
Kottas o ujeżdżeniu to świetna lektura dla osób, które pragną poznać zasady klasycznego ujeżdżenia i szkolić swoje konie tak, by osiągnąć lekkość i harmonię.

Spójny i całościowy wykład jednego z najbardziej uznanych szkoleniowców światowego for­ma­tu, bogato ilustrowany fotografiami i wskazówkami autora, obejmujący:
– dosiad
– szkolenie na lonży
– praca z ziemi
– stęp
– kłus
– galop i kontrgalop
– lotne zmiany
– chody boczne
– piaff i pasaż

W POSZUKIWANIU RÓWNOWAGI – Gerd Heuschmann 

W poszukiwaniu równowagi  to owoc wielu lat pracy autora jako lekarza weterynarii i prelegenta. Książka ukazuje związek między wyszkoleniem konia a sposobem jego użytkowania i zdrowiem.  Znajdziemy w niej podbudowane cytatami z dzieł najważniejszych mistrzów jeździeckich, biomechaniczne wyjaśnienie skali treningowej. Podstawowe zasady szkolenia koni stanowią jej logiczne rozwinięcie.

Szczególną uwagę przykłada autor do dosiadu jeźdźca i wpływu, jaki za jego pośrednictwem wywiera na konia.

Lekarzom weterynarii specjalizującym się w ortopedii książka umożliwi szersze spojrzenie na kulawizny, a jeźdźcom wskaże metody pracy z zepsutymi końmi.

To książka o dobrostanie i drodze do satysfakcji w siodle, którą jeździec pokonując nigdy nie powinien zapominać, że in dubio pro equo.

 

RWYM ŚWIADOMA JAZDA KONNA – Mary Wanless

Nauczenie się dobrze jeździć konno stanowi olbrzymie wyzwanie, o wiele poważniejsze, niż większość jeźdźców to sobie wyobraża. Mary Wanless wierzy jednak, że podstawowe umiejętności jeździeckie mogą być opanowane przez praktycznie każdego, jeżeli tylko wyposaży się go we właściwe narzędzia.

Świat jeździecki dysponuje bogactwem opisów tego, jak koń i jeździec powinni wyglądać, ale brakuje rzetelnej informacji w jaki sposób osiągnąć pożądany efekt. Wybitni jeźdźcy jeżdżą dobrze nie wiedząc dokładnie, jak to robią i bez zrozumienia dlaczego przeciętny jeździec nie jest taki jak oni i nie potrafi zrobić tego samego. 

Osobistą misją Mary Wanless od końca lat siedemdziesiątych, od kiedy prowadzi badania, stało się odkrycie sekretów wybitnych jeźdźców, rozłożenie komponentów ich umiejętności na czynniki pierwsze oraz znalezienie sposobu opisywania ich w taki sposób, aby były zrozumiałe dla przeciętnego jeźdźca. Ostatecznym rezultatem jej uznanych metod treningowych Ride With Your Mind jest skuteczne przeobrażanie jeźdźców przeciętnych w utalentowanych.

Celem tej książki jest przedstawienie w prosty sposób metod Mary Wanless oraz dostarczenie czytelnikowi podstawowych narzędzi niezbędnych do osiągnięcia niezależnego dosiadu w stępie i kłusie, zarówno w przejściach jak i w jeździe po prostej, na zakrętach oraz po kole. Jeździec znajdzie w niej również wskazówki co robić, jeśli coś nie do końca udaje mu się tak, jak by chciał. Mary Wanless wyjaśnia jak używać swojego ciała, nóg i rąk w prawidłowy sposób oraz opisuje części składowe idealnego kontaktu. Każda sesja zawiera instrukcje, zadania do samodzielnego wykonania umożliwiające sprawdzenie siebie, ćwiczenia oraz pomysły na uporanie się z błędami występującymi podczas procesu uczenia się – dzisiaj i w przyszłości. Taki układ umożliwia skuteczne uczenie się.

Korzystając z przedstawionych w książce strategii jeździec odkryje jak połączyć się z koniem w sposób dla konia zrozumiały i umożliwi mu poprawne poruszanie się w samo niesieniu. Przedstawione techniki dają jeźdźcowi równocześnie bezpieczeństwo, stabilność i skuteczność w siodle – często umożliwiając osiągnięcie poziomu, o którym nawet nie marzył.

 

BIOMECHANIKA RUCHU KONIA DLA JEŹDŹCÓW – Karin Blignault 

Karin Blignault, doświadczona trenerka, jeździec i sędzia międzynarodowy, w przystępny i zwięzły sposób przybliża Czytelnikowi najnowszą wiedzę o sposobie poruszania się koni oraz jak tą wiedzą należy się posługiwać, by szkolenie stało się szybsze a jazda konna bezpieczniejsza, efektywna i przyjemniejsza – zarówno dla jeźdźca jak i konia.   Kolorowe fotografie, rysunki i schematy a także wskazówki dla samych jeźdźców, ich trenerów a także sędziów dotyczące biomechanicznych uwarunkowań ruchu ułatwiają zrozumienie dlaczego np. koń opiera się pyskiem, wystawia język, jak automatyczne reakcje równowagi i wzorce ruchu wpływają na jego zachowanie, dlaczego prostuje szyję lub grzbiet, czy wreszcie w jaki sposób jeździec biomechanikę konia zaburza. Autorka kładzie olbrzymi nacisk na efektywność komunikacji jeźdźca i konia udowadniając, że to zwykle ten pierwszy ponosi odpowiedzialność za jej brak. Cała klasyczna wiedza jeździecka poparta najnowszymi zdobyczami nauki.

 

BEZ KOPYT NIE MA KONIA – Nic Baker & Sarah Braithwaite 

Od bardzo dawna zakładano, że podkowy chronią kopyta. Niniejsza książka podważa opinię o konieczności kucia koni oraz udowadnia, że kopyta bez podków mogą sprostać poważnym wyzwaniom stawianym im przez każdy rodzaj podłoża. 
Ta przełomowa praca analizuje przekonania większości jeźdźców, że konie potrzebują podków i w wyważony sposób bada dostępne dla właścicieli koni możliwości i korzyści, jakie dla konia niesie praca boso.
Opierając się o wyniki badań naukowych, książka w praktyczny sposób przedstawia wpływ diety, środowiska, ruchu i rozczyszczania na kopyta oraz pokazuje jak bardzo poruszanie się boso poprawia ich stan i możliwości.
Koncentrując się na tym, co dla zdrowia kopyt najważniejsze, dostarcza rozsądnych i opartych na doświadczeniach Autorek wskazówek jak osiągnąć odpowiedni dla uprawiania dowolnej dyscypliny jeździeckiej, takiej jak WKKW, biegi myśliwskie czy rajdy lub ujeżdżenie – stan bosych kopyt. Ponadto, zawiera krok po kroku porady jak rehabilitować zniszczone kopyta oraz opisy studiów przypadków, których bohaterowie – konie – cierpią na różne dolegliwości: od syndromu trzeszczkowego, pęknięcia kopyt poprzez podwinięte piętki aż do problemów metabolicznych takich jak ochwat i insulinooporność.
Autorki od lat z powodzeniem jeżdżą i startują na swych bosych koniach w zawodach oraz pomogły setkom koni swoich klientów w przejściu na bezpieczną pracę boso. Prowadzone przez autorki badania oraz ich rezultaty wielu mogą zaskoczyć, lecz potwierdzają je znakomici i doświadczeni kowale oraz weterynarze.
Książka stanowi cenną pozycję w bibliotece każdego, kto szuka sposobów na poprawę stanu i możliwości kopyt swoich koni a także osób zawodowo zajmujących się pielęgnacją końskich kopyt.

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.