Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  artykul_glowny  >  Bieżący Artykuł

II KRAKOWSKI POKAZ KONI ARABSKICH I MIĘDZYNARODOWA AUKCJA

W dniach 8 -10 września w jednym z najpiękniej położonych ośrodków jeździeckich w Polsce, w Klubie Jazdy Konnej ,,Szary”…

 

Foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Za kulisami, w oczekiwaniu na swoją kolej; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

W dniach 8 -10 września w jednym z najpiękniej położonych ośrodków jeździeckich w Polsce, w Klubie Jazdy Konnej ,,Szary” w podkrakowskich Michałowicach, odbył się II Krakowski Pokaz Koni Arabskich (klasa C afiliowana przez ECAHO) oraz pierwsza Międzynarodowa Aukcja Koni Arabskich.

Foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Ładny arab jestem; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Do championatów zgłoszono prawie dziewięćdziesiąt koni z hodowli prywatnych i państwowych. W ostatniej chwili wycofano araby ze Stadniny w Michałowie, której kierownictwo miało poważne zastrzeżenia do organizatorów podkrakowskiego pokazu – więcej na stronie  http://www.stadninamichalow.pl/aktualnosci .

Foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Jeden z najmłodszych bohaterów Pokazów; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

W Michałowicach oglądaliśmy rywalizację w poszczególnych klasach klaczy i ogierów, ale także, co w Polsce i Europie jest rzadkością, klasę źrebiąt. Maluchy weszły na ring z matkami. Ciekawostką jest, że nagrody otrzymywali nie tylko hodowcy, także konie. Ci pierwsi dzierżyli puchary, te drugie – worki z jabłkami.

Foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Calateon wzbudził zachwyt sędziów, był też faworytem publiczności. Na zdjęciu z prezenterem Markiem Demczukiem; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Konie prezentowano w piątek i sobotę. W niedzielne popołudnie odbyła się pierwsza Międzynarodowa Aukcja. Z dwudziestu dziewięciu wystawionych arabów (27 klaczy i 2 ogiery), sprzedano osiem za 73 tys. euro. Najwięcej, bo 12 tys. euro uzyskano za Gaję Wenus. Jedną z klaczy, przy ogromnym aplauzie publiczności, kupili właściciele ośrodka „Szary”.

_MG_9644

Jerzy Zbyszewski, Jerzy Białobok, Marek Trela; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Była to pierwsza prywatna aukcja w Polsce. Efekt sprzedaży może nie jest zbyt spektakularny, ale wystawione konie w większości przypadków to młode klacze prywatnej hodowli, na ogół nie uczestniczące dotąd w pokazach i nie mające na swym koncie hodowlanych laurów. Tym bardziej więc aukcję należy uznać za udaną. Dla porównania: w sierpniowej Pride of Poland z wystawionych dwudziestu pięciu koni sprzedano tylko sześć uzyskując zaledwie 410 tys. euro.

_MG_9558

Anna Stojanowska komentuje pokazy; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Miejmy nadzieję, że pomysłodawcy podkrakowskiej imprezy Anna Stojanowska, Jerzy Białobok oraz Barbara Mazur z firmy „Polturf” wykorzystają zdobyte doświadczenie i nie będzie to ostatnia aukcja organizowana przez ten bardzo doświadczony team.

Foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Shirley Watts Marek Trela; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Trzy dni spędzone w Michałowicach minęły błyskawicznie, wszyscy byli zachwyceni rodzinną atmosferą, atmosferą i magią, jaka kiedyś towarzyszyła Dniom Konia Arabskiego w Janowie. Wielokrotnie słyszałam, że Michałowice to mały Janów sprzed zmiany. Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się właścicielom ośrodka „Szary”, którzy udostępnili swój Klub. Miejmy nadzieję, że Krakowski Pokaz zagości w nim na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza imprez arabskich w Polsce przyciągając, jak w tym roku, znakomite postaci. Dostrzegliśmy przyjaciółkę polskich arabów Shirley Watts, która pod Kraków przyjechała specjalnie z Paryża, aby tym razem uczestniczyć w pokazach jako gość. W tej samej roli, prosto z Emiratów, przyleciał Marek Trela, były dyrektor SK w Janowie. Byli też m.in.: Barbara Orłoś, córka niezapomnianego dyr. Andrzeja Krzyształowicza, Lech Strzałkowski – zasłużony, emerytowany dyrektor SK Stubno, hodowca derbistów, prof. Andrzej Strumiłło – wybitny artysta i hodowca arabów. Pokazy sędziował m.in. znany w świecie koni arabskich Jerzy Zbyszewski.

Foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

Publiczność nie zawiodła; foto: KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

KATARZYNA KALINOWSKA/hejnakon.pl

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.