Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

GALOPEM. WOKÓŁ HISTORII HIPODROMU SOPOT

Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot od 5 czerwca do 4 października 2015 roku.

Muzeum Sopotu zaprasza na wystawę Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot od 5 czerwca do 4 października 2015 roku. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 5 czerwca o godz. 17:00 w Muzeum Sopotu ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8 w Sopocie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Znaczenie i rola konia na przestrzeni dziejów tworzy panoramę przemian cywilizacyjnych: od rzeczywistości budowanej dzięki sile fizycznej żywych stworzeń do epoki intensywnej mechanizacji. Wystawa oferuje szkicowy wgląd w taką panoramę ilustrującą kulturę związaną z koniem w Sopocie i regionie od pierwszych wieków ubiegłego tysiąclecia do współczesności. Historia Hipodromu Sopot, będącego integralną częścią tożsamości miasta, stanowi centrum i zarazem punkt wyjścia do refleksji nad rolą konia w naszej kulturze miejskiej. Przedwojenne i powojenne zdjęcia, publikacje, zabawki i pamiątki opowiadają historię Toru Wyścigowego Sopot na tle obyczajowości i społecznej roli konia w naszym regionie. Ważne miejsce na wystawie znajdują osoby związane w przeszłości z sopockim hipodromem, które mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia rangi ogólnopolskiej i europejskiej.

Ekspozycja rozpoczyna opowieść od tradycji sięgających czasów rzymskich i tradycji rycerskich oraz symboliki konia w czasach średniowiecznych i nowożytnych. Zdjęcia, pamiątki oraz dokumenty przedstawiają konie pracujące w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz te towarzyszące w sporcie i zabawach w XIX i XX wieku. Na wystawie można podziwiać obrazy najważniejszych polskich malarzy koni Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki i Piotra Michałowskiego. Pokazujemy wybrane postaci ważnych kobiet-jeźdźców konnych. W ramach tej części prezentacji można zobaczyć malarski szkic do słynnego Szału uniesień Władysława Podkowińskiego, któremu przewrotnie towarzyszą przedwojenne kobiety aktywne w sportach jeździeckich.

Wiele pamiątek dawnych i dzisiejszych udostępnili mieszkańcy i przyjaciele Sopotu. Swoimi pamiątkowymi zdjęciami z koniem z dzieciństwa dzielą się między innymi znane postacie.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Minister Sportu i Turystki oraz Prezydent Miasta Sopotu.

 Anna Wesołowska-Owczarska

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.