Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

ZBIERAJ MAKULATURĘ, RATUJ KONIE – AKCJA JUBILEUSZOWA

Uczą się wrażliwości na potrzeby zwierząt…

 

URATOWANA FETA; FOTO KLUB GAJA

Uczą się wrażliwości na potrzeby zwierząt, segregacji surowców wtórnych. Rozwijają swoją pomysłowość, jak organizować działania i pozyskiwać sprzymierzeńców do ogólnopolskiej akcji społecznej Klubu Gaja – Zbieraj makulaturę, ratuj konie. Uczniowie i dorośli, w minionym roku szkolnym, uzbierali 525 ton makulatury! To niemal dwukrotnie więcej niż poprzednim razem.

 

Do akcji przyłączyło się 196 placówek oświatowych z całej Polski oraz 19 firm, instytucji i sklepów. Dzięki niej Klub Gaja uratował kolejne konie: Dynastię, Broszkę, Maksia i Fetę oraz wsparł leczenie i utrzymanie 16 innych wierzchowców.

 

Akcja Zbieraj makulaturę, ratuj konie (organizowana w ramach programu Klubu Gaja – Święto Drzewa) uczy odpowiedzialności za korzystanie z zasobów środowiska naturalnego i promuje poszanowanie praw zwierząt. Każde tysiąc kilogramów zużytego papieru, który ponownie trafia do produkcji, pozwala zaoszczędzić 17 drzew, trzy metry sześcienne przestrzeni na wysypisku śmieci, blisko 30 tysięcy litrów wody i 40 procent energii. Pieniądze za makulaturę przekazywane Klubowi Gaja, wykorzystywane są na rzecz ratowania koni przeznaczonych na rzeź, zaniedbanych i chorych.

 

W ciągu 10 lat akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie Klubu Gaja zebrano ponad 2742 tony makulatury i uratowano 54 konie.

 

Konie, którym pomagamy potrzebują opieki i potrafią się odwdzięczyć. Służą do hipoterapii, w lekkich jazdach rekreacyjnych i pracach w małych gospodarstwach. Najbardziej jednak cieszą swoją obecnością i faktem, że uratowano je przed niepotrzebną śmiercią i cierpieniem. Ich nowi opiekunowie podkreślają, że te zwierzęta nie zasługują na śmierć w rzeźni – wyjaśnia Jolanta Migdał, koordynatorka akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie.

 

Wyjątkowym partnerem biznesowym akcji jest TNT Express Worldwide Poland (międzynarodowa firma kurierska), która w tym roku zebrała 88 ton makulatury i przekazała Klubowi Gaja blisko 9 tys. zł. Spółka otrzyma Nagrodę Szczęśliwego Rumaka – za wieloletni udział i zaangażowanie w akcję Zbieraj makulaturę, ratuj konie.

 

 

Nagrodzeni w konkursie o Nagrodę Pegaza to:

 

W kategorii – Największa ilość zebranej makulatury:

 • Szkoła Podstawowa nr 59 w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) – 14940 kg
 • Szkoła Podstawowa nr 3 przy Zespole Szkół nr 3 w Zamościu (woj. lubelskie) – 14180 kg
 • Zespół Szkół nr 1 w Legionowie (woj. mazowieckie) – 11884 kg

 

W kategorii – Współpraca i zaangażowanie największej liczby uczestników:

 • Publiczne Przedszkole nr 5 w Świebodzinie (woj. lubuskie)
 • Miejskie Przedszkole nr 7 w Knurowie (woj. śląskie)
 • Publiczne Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej (woj. małopolskie)

 

 

W kategorii – Najciekawsze przeprowadzenie działań:

 • Szkoła Podstawowa nr 321 w Warszawie (woj. mazowieckie)
 • Szkoła Podstawowa nr 6 w Kaliszu (woj. wielkopolskie)
 • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Jana Pawła II w Dębicy (woj. podkarpackie)

 

Zwycięzcy konkursu odbiorą statuetki Pegaza podczas inauguracji 11. edycji programu Klubu Gaja Święto Drzewa, w październiku w Warszawie.

 

Oprócz placówek oświatowych w akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie 2012/13 wzięły udział: spółka IBM BTO z Krakowa, Auchan Bielsko-Biała, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej, Ośrodek Kultury w Będzinie, Miejski Dom Kultury Ochota w Warszawie, Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gdańsku, Garbarnia Skotan ze Skoczowa, Drukarnia abezet+ z Bielska-Białej. Współpraca : Spółka Ekowtór Jakubiec z Bystrej i Stena Recycling z Siemianowic Śląskich.

 

***

 

W Polsce przeznacza się na ubój 60 tys. koni rocznie. Większość z nich, sprzedawanych jest za granicę, gdzie trafiają po długim, przypłaconym ranami i stresem transporcie. Na rzeź trafiają młode konie hodowane na mięso, a także schorowane zwierzęta po ciężkich pracach polowych i leśnych, oraz te, które wykorzystywane są w sporcie wyczynowym. Klub Gaja wykupuje zwierzęta przeznaczone na rzeź, chore lub te, których właściciele nie mogą dłużej utrzymywać. Znajduje dla nich nowe domy, wspiera ich utrzymanie, leczenie i opiekę weterynaryjną. Konie trafiają m.in. do organizacji, które prowadzą hipoterapię, do małych gospodarstw lub miejsc związanych z agroturystyką.

 

Klub Gaja ratuje konie dzięki hojności darczyńców, sympatyków organizacji i ludzi dobrej woli, dla których ważna jest ochrona otaczającej nas przyrody także poprzez:

 

 • przekazanie darowizny na konto Klubu Gaja – 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
 • stałe polecenie przelewu
 • zbiórkę kartridży i makulatury (dochód z ich sprzedaży przekazywany jest na pomoc i ratowanie koni)
 • przekazanie 1% podatku na rzecz Klubu Gaja (KRS 0000120069)

Dodatkowe informacje:

 

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja– tel. 603 636 554

Jolanta Migdał. koordynatorka akcji Zbieraj makulaturę, ratuj konie – tel. 609 495 871

 

 

Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” jest częścią Programu Święto Drzewa, który został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka.

 

 

 

 

 

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.