Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

POLSKI ZAPRZĘG NA MIEDZYNARODOWYM KONKURSIE TRADYCYJNEGO POWOŻENIA – CUTS 2014

Wczoraj i dziś (24-25 maja) w malowniczej scenerii francuskiego Zamku w Cuts (80 km na północ od Paryża)…

Foto:  Polskie Towarzystwo Powozowe

 W dniach 24-25 maja w malowniczej scenerii francuskiego Zamku w Cuts (80 km na północ od Paryża) należącego do rodziny barona Christiana de Langlade odbył się (osiemnasty już) Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia organizowany przez AIAT (Międzynarodowe Stowarzyszenie Tradycyjnego Powożenia).

W konkursie wzięło udział 66 ekip z 12 państw, 11 państw Europy, w tym jedna z Polski. Nasze barwy reprezentował Jacek Jantoń powożący w stylu angielskim parą koni śląskich: Lokaj i Forint zaprzężoną do powozu Break de Chasse. Pierwszego dnia rozgrywany był jeden z trzech konkursów – prezentacja, podczas której sędziowie w trzech oddalonych od siebie punktach oceniali powóz, konie, uprząż, powożącego, wszystkie osoby towarzyszące, jak również ogólną harmonię, jaką powinien tworzyć cały zaprzęg. Drugiego dnia rozgrywane były dwa pozostałe konkursy. Próba terenowa polegająca na przejeździe w określonym czasie trasy ok. 15 km wraz z pokonaniem pięciu przeszkód mających na celu sprawdzenie umiejętności panowania nad końmi. Ostatni konkurs, zręczność powożenia, był praktycznie identyczny jak w standardowych zawodach zaprzęgowych. Na zakończenie odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców oraz runda honorowa. Konkurs w Cuts, to największa i najbardziej prestiżowa tego typu impreza na świecie, od lat gromadzi kilkutysięczną publiczność. Uczestnicy i widzowie mogą za sprawą tego niezwykłego spektaklu przenieść się w epokę, gdzie na ulicach i drogach królowały szykowne ekwipaże. Przypominamy, że taki Konkurs po raz drugi, będzie rozgrywany w Polsce. W dniach 12-13 lipca tego roku na terenie Zamku Książ oraz sąsiadującego z nim Stada Ogierów, odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia. Sędzią głównym naszego konkursu będzie, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Tradycyjnego Powożenia AIAT, baron Christian de Langlade.

Ireneusz Kozłowski

Polskie Towarzystwo Powozowe


 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.