Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Aktualności  >  Bieżący Artykuł

LECZENIE KONI W WARSZAWIE – WYSTAWA W MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA

Od piątego lutego…

Od piątego lutego nowa wystawa w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa „Hippiatricus i jego pacjencji. Leczenie koni w Warszawie”. Portal hejnakon.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

HIPPIATRICUS I JEGO PACJENCI. LECZENIE KONI W WARSZAWIE

Hippiatricus to dawny polski stopień naukowy, który dawał prawo wyłącznie do leczenia koni i przeprowadzania na nich potrzebnych operacji. Jeszcze do 1854 roku na oficjalnych listach osób uprawnionych do praktyki weterynaryjnej widnieją nazwiska lekarzy koni. Pozostałe osoby posiadają stopnie lekarzy weterynaryjnych, pomocników weterynaryjnych, weterynarzy i magistrów nauk weterynaryjnych. Mieli prawo do leczenia wszystkich zwierząt gospodarskich. Pierwszy polski projekt dla szkoły weterynaryjnej powstał w 1812 roku z myślą o leczeniu koni, czyli dla Instytutu Hippiatrycznego. Jego autorem jest dr Adam Rudnicki, wykładowca teorii weterynarii z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsza szkoła weterynaryjna w Królestwie Polskim, która została utworzona w 1824 roku w Instytucie Agronomicznym w Marymoncie, powstała w celu szkolenia hippiatryków dla wojska. Pierwsza szkoła weterynaryjna w Warszawie rozpoczęła działalność w 1840 roku. Przez lata reorganizowana, pod zmieniającą się nazwą, od 1889 roku jako Warszawski Instytut Weterynaryjny działała do 1915 roku. W okresie II RP na Uniwersytecie Warszawskim powstało w 1918 roku Studium Weterynaryjne przy Wydziale Lekarskim, w 1927 roku samodzielny Wydział Weterynaryjny. W klinikach szkolnych (największa przy ul. Grochowskiej) leczono zwierzęta gospodarskie, głównie konie.

Wystawa przedstawi dzieje warszawskiego szkolnictwa weterynaryjnego z okresu lat 1824-1939, przypomni sylwetki osób zasłużonych dla polskiej weterynarii, w tym warszawskich lekarzy koni. Na wystawie zobaczymy archiwalne fotografie, dokumenty, w tym dyplomy szkolne (najstarsze z lat 1831, 1849), narzędzia i przyrządy weterynaryjne, pamiątki po lekarzach i studentach, pomoce dydaktyczne, książki autorstwa lekarzy weterynarii. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w terminie 5 lutego – 3 maja 2020 roku w siedzibie Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa Oddział Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

HANNA POLAŃSKA  (MŁiJ)  

 

 

 

 

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.