Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  Bez kategorii  >  Bieżący Artykuł

SZLAK KONNY I PROFESJONALNY TOR TREC PTTK

W piątek, 7 listopada 2014 uroczyscie podpisano umowę…

Fragment trasy, którą przebiegac będzie szlak konny; foto UG Koziegłowy

W piątek, 7 listopada 2014 uroczyscie podpisano umowę na budowę międzygminnego szlaku konnego w gminach Koziegłowy, Poraj i Żarki oraz toru do konkurencji TREC PTTK w miejscowości Gniazdów (gmina Koziegłowy). 

Projekt przewiduje budowę na terenie gmin Koziegłowy, Poraj i Żarki około 120 kilometrów szlaków konnych prowadzących przez niezwykle urokliwe tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, które dodatkowo będą łączyły się z Transjurajskim Szlakiem Konnym. W ramach szlaku przewidziano siedem punktów postojowych dla jeźdźców i koni w miejscowościach Stara Huta, Gniazdów, Wojsławice (teren Gminy Koziegłowy), Choroń, Masłońskie (teren Gminy Poraj) oraz Czatachowa i Jaroszów (teren Gminy Żarki), których lokalizację przewidziano w pobliżu miejsc widokowych i zabytków tego regionu. Przy szlaku konnym w miejscowości Gniazdów  zostanie wybudowany profesjonalny tor do konkurencji TREC PTTK wykorzystujący naturalne elementy tego malowniczego terenu, znajdującego się w porośniętej sosnami niecce. Wartość projektu opiewa na kwotę 365 640,00 zł,  z czego środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (tzw. środki unijne) stanowią 310 794,00 zł. Gminy zadbały także o najlepszy z możliwych nadzór merytoryczny nad realizacją projektu, który w zakresie przebiegu tras sprawuje Jan Wilanowski (wiceprzewodniczący Komisji Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, a w zakresie budowy toru TREC Aleksander Jarmuła (twórca TREC PTTK w Polsce, legenda polskiego jeździectwa westernowego). Projekt obejmuje dodatkowo sporządzenie map turystycznych regionu uwzględniających przebieg szlaku konnego, podstronę internetową zawierającą niezbędne informacje na temat szlaku (mapa, opis miejsc postojowych, noclegów, stajni, weterynarzy, etc.) oraz toru TREC (opis toru, kalendarz imprez) oraz film promujący przedsięwzięcie.

Jesteśmy przekonani, że szlak konny stanowić będzie ciekawe uzupełnienie oferty turystycznej regionu, a zawody rozgrywane na torze do konkurencji TREC zostaną na stałe wpisany do kalendarza imprez jeździeckich w naszym kraju. Podpisanie umowy na wykonanie tego wyjątkowego projektu zawdzięczamy w głównej mierze niezwykłemu, energicznemu i charyzmatycznego Burmistrzowi Miasta i Gminy Koziegłowy, z wykształcenia weterynarzowi, prywatnie miłośnikowi i hodowcy koni Jackowi Ślęczce, który poprzez swoją pasję i ogromne zaangażowanie, znacznie przekraczające urzędowe ramy, doprowadził do jego realizacji. To także efekt niespotykanej synergii trzech gmin jurajskich, które poprzez współpracę swoich liderów stworzyły niezwykły projekt. Brawo Panowie! Mamy nadzieję na naśladowanie tego typu inicjatyw w innych rejonach kraju.

Umowa podpisana: będą szlaki, będzie tor TREC; foto UG KOZIEGŁOWY

Umowę sygnowali włodarze partnerskich gmin: Jacek Ślęczka – Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy (lidera projektu), Łukasz Stachera – Wójt Gminy Poraj, Klemens Podlejski – Burmistrz Gminy i Miasta Żarki oraz wykonawca robót budowlanych Dariusz Kudłacik, przedsiębiorca budowlany z Andrychowa. W uroczystości uczestniczyła Jadwiga Matyja (skarbnik Gminy Koziegłowy), Edyta Wrzosowska przygotowywująca projekt,  Marcin i Jakub Musiałowie – pomysłodawcy projektu zarazem zawodnicy konkurencji TREC PTTK.

Portal HEJ NA KOŃ jest patronem medialnym przedsięwziecia. (MM)

    Print       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zamieszczamy komentarzy niepodpisanych imieniem i nazwiskiem. Jeśli Autor zastrzeże swoje dane, pozostaną one wyłącznie do wiadomości redakcji.